fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

İstanbul’da da fındık üretimi arttı!

İstanbul’da fındık üretimi her geçen sene artıyor. 50 yıldır mega kentte üretilen fındık her geçen sene daha fazla para kazandırıyor.

Google News

Son Dakika

İstanbul’da fındık üretimi her geçen sene artıyor. 50 yıldır mega kentte üretilen fındık her geçen sene daha fazla para kazandırıyor.

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan iller fındık ile özleşse de birçok farkloı kentte daha fındık önemli bir ekonomik kaynak. Bu illerden biri ise İstanbul. Taşı toprağı altın olan İstanbul’da binin üzerinde aile, Şile ve Beykoz çevresinde fındık üretiyor. Yıllık 600 ile 900 ton arasında fındık üreten ve her sene tonajı artan fındıkçılar, fındık sayesinde evine ekmek götürüyor.

TURİSTLER ŞİLE’YE GİDEREK FINDIK TOPLUYOR

Şile’ye gelen turistler, bölgede fındık üretimini görünce şaşırırken, kendiliğinden yetiştiğini düşünen turistler fındık topluyor. Üreticiler ise bu durumdan oldukça şikayetçi. Üreticiler, fındıkları kendi tapulu arazilerine kendilerini diktiğini turistlere anlatsa da fındık toplayanları engelleyememekten yakınıyor.

50 YILDIR İSTANBUL’DA FINDIK ÜRETİYOR

Mahalleliler ve tarım işçileri sabah erken saatlerde bahçelere giderek fındık toplarken, toplanan ürün daha sonra harmana taşınıyor. Şile Gökmaslı Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Şentürk, Şile’de fındık ekiminin 50 yıl önce başladığını ve ondan önce bölgede elma üretimi yapıldığını anlattı.

“TOPTANCILAR VE TÜCCARLARA SATIYORUZ”

Fındık üretimine ilk başladıklarında işi çok iyi bilmediklerini belirten Şentürk, “Fındık diktikçe, üreticilerden de bilgi alarak bu işi öğrendik. Şu anda fındıktan oldukça iyi bir gelirimiz var. Şile’nin diğer köylerinde de fındık üretimi var. Artık bir kazanç kapısı. Toptancılar ve tüccarlara satıyoruz. Gökmaslı köyünün fındık miktarı yıllık 80 tonu buluyor. Biraz daha destek verilirse bu miktar daha da artacaktır.” diye konuştu.

“BURADA 3 ÇEŞİT FINDIK ÜRETİMİ YAPIYORUZ”

Fındık denilince akla ilk Karadeniz Bölgesi’nin geldiğini söyleyen Şentürk, şunları kaydetti: “Burada 3 çeşit fındık üretimi yapıyoruz. Güzel fındık tarlalarımız var ve ürünümüzün rekoltesi yüksek. Yıllık ortalama 80 ton fındık üretiyoruz. Burası turizm bölgesi. Burada fındık üretildiğini İstanbullu pek bilmez. Şile’ye gelenler fındık bahçesi görünce şaşırıyor ve burada fındık yetişmediğini, ormanda kendinden büyüdüğünü düşünüp, yanlarına getirdikleri poşetlere doldurup götürüyor. Bu da hoş olmuyor. Bahçelerimizi İstanbul’dan gelen misafireler karşı beklemek zorunda kalıyoruz. Biz gelenlere bu fındıkları kendilerimizin diktiğini anlatmak zorunda kalıyoruz. Fındığın kendiliğinden yetiştiğini iddia ediyorlar.”

Fındığı tüccarlara sattıklarını kaydeden Şentürk, tarım birliğine kayıtlı olanların ise fındıklarını Fiskobirlik’e sattığını sözlerine ekledi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler