fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "İnsanlar Doğduğu Yerde Doymuş Olur"

“İnsanlar Doğduğu Yerde Doymuş Olur”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, fındık fiyatının en az 21 lira olarak açıklanmasını umduklarını dile getirdi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici Ordu’ya gelerek partisinin il başkanlığını ziyaret etti ve partiye katılanlara rozetlerini taktı. Burada gündemle ilgili değerlendirmeler yapan Destici, 86 yıl sonra Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin ibadete açılmasına katkı sağlayanlara teşekkürlerini iletti.

Destici, fındık fiyatına geçen yıl Ordu’ya geldiklerinde de değindiklerini hatırlattı. Geçen yıl üreticilerin bahçelerine girmeden fındık taban fiyatlarının açıklamasını beklediklerinin altını çizen Destici, sonuç olarak üreticileri mutlu eden bir fiyatın açıklandığını vurguladı.

TMO’nun geçtiğimiz sezon fındık alım fiyatlarına işaret eden Destici, geçen sene 730 bin ton fındık hasadı yapıldığını, bu sene ise 650-665 bin ton arası bir rekoltenin ön görüldüğünü söyledi. Destici, Tarım ve Orman Bakanlığının da bu yönde bir açıklama yaptığını hatırlattı.

“Tesisler Kurulursa Göç De Durdurulmuş Olur”

Fındığın hem bölge hem de ülke için önemli bir gelir kaynağı ve stratejik bir ürün olduğunu kaydeden Destici, “Bu sene artan enflasyon rakamlarını, girdi maliyetlerini ve en önemlisi sezon başlamadan önce fındığın piyasada 23-24 liraya kadar dönem dönem satıldığını da gördük. Geçtiğimiz yılki rekolteye göre bu yıl rekolte biraz daha düşük. Onun için biz Büyük Birlik Partisi olarak bütün bunların dikkate alınarak fındık fiyatının en az 21 lira olarak açıklanmasını, yani 21 liranın üzerinde olmasını beklediğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Destici, fındıkta dünya üretiminin önemli bir bölümünü Türkiye’nin gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Bugüne kadar maalesef bunun sanayisinin yeteri kadar kurulamamış olması başka bir mesele ve problem. İnşallah bunun da temelleri atılmalı. Çünkü Karadeniz Bölgesi yoğun göç veren bir yer. Bu tesisler burada kurulursa göç de durdurulmuş olur ve insanlar doğduğu yerde doymuş olur.” ifadelerini kullandı.

Ordu Çevre Yolu Projesi’nden de bahseden Destici, bu projenin henüz tamamlanmamasının bir sorun olduğunu ileri sürerek “Bu yolun bitirilmesi lazım. Ayrıca Fatsa Çevre Yolu gündeme alınmalı.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments