fbpx
Çevre ''Hasat Şenliği'' 2 Ağustosta Trabzon'da

”Hasat Şenliği” 2 Ağustosta Trabzon’da

 Trabzon’da, 2 Ağustos’ta “Hasat Şenliği” düzenlenecek

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, halka yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz’in en önemli geçim kaynağı olan tarımsal ürünü olan fındığın turizm kapsamında da değerlendirilmesi için gösterilen çabalara TTB olarak her zaman destek verdiklerini belirtti.

İşlem hacminin büyük kısmını fındığın teşkil ettiği TTB’nin 2003 yılında başlattığı verim ve kaliteyi arttırma uğraşlarında son yıllarda bu ürünün turizmde de değerlendirilmesi de ilave edildiğini vurgulayan Ergan, bu kapsamda Trabzon Sanayici ve İşadamları Derneği ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) destekleriyle ve Fındık Ocağı adlı firma işbirliğinde “Hasat Şenliği” düzenleneceğini yazdı.

Ergan, 2 Ağustos’ta “Dünyanın Fındığı Burada” sloganı ile gerçekleştirilecek şenliğin hem yöre turizmine hem de fındığın tanıtımına katkı sağlayacağına dikkati çekerek, şunları yazdı:

“Borsa olarak bizde 8 Ağustos’ta TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile ‘Ekonomik Hasat’ etkinliği yapacağız. Birçok resmi ve özel kuruluş da aynı şekilde etkinlik düzenliyor. Bunlar her anlamda olumlu gelişmeler. En önemli tarımsal ihraç ürünümüz olan fındıkta hem verim ve kaliteyi arttırarak hem de bunu turizmde de kullanarak ciddi bir kazanç sağlamak için çalışmalıyız.”

Öte yandan, Hasat Şenliğinde keşan ve peştamal kuşanıp kara lastik giyecek katılımcıların toplayacakları fındıkları koymak için sepet örecekleri ardından da hep beraber bahçeye girip fındık toplayacakları yazdıldı

Maniler eşliğinde gerçekleştirilecek hasattan hemen sonra karadeniz yöresine ait horon oynayacak katılımcılara fındıklı çikolata yapımının da uygulamalı olarak gösterileceği kaydetti.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir