fbpx
Spor Halı Sahaların Hız Efsanesi: Nike Mercurial

Halı Sahaların Hız Efsanesi: Nike Mercurial

Nike; Amerika Birleşik Devletleri merkezli önde gelen spor ürünleri markasıdır. Marka kurucusu Phil Knight; pahalı spor ayakkabılar ile rekabet etmeye ve daha ucuza aynı kalitede ayakkabılar üretmeye karar verdi. Bunun üzerine Blue Ribbon Sports markası ile sektöre giriş yaptı.

Phill Knight ortağından ayrılınca yeni bir marka yaratmaya karar verir: Nike! Marka Yunan Mitolojisinde Zafer Tanrıçası ile aynı adı taşır. Nike’ın logosu bir grafik tasarımcısına 35 dolara çizdirilir, fakat grafik tasarımcısı çizdiği logoyu kendi de beğenmez. Bir gün kahve içerken kendini markanın bugünkü logosunu yaparken bulur. Bu logonun temsil ettiği mana ise soldan sağa adım adım koşan bir sporcudur.

Şirket dünya çapında 25 bin çalışana sahiptir ve pek çok futbol takımına ve ulusal takıma sponsor olarak, futbol dünyasında ağırlığı hissettirir. Futbolcular için son teknoloji ayakkabılar üreterek onların performansına büyük katkıda bulunur. Futbolcular için geliştirilen üstün özelliklere sahip kramponlardan birisi de Nike mercurial krampon serisidir. Nike mercurial krampon denilince akla hız gelir.

Nike Mercurial Kramponların Tarihçesi

Tüy gibi hafif, suyu emmeyen üst saya ile ayakkabı ağırlığı en aza indirildi. Geleneksel deriden daha ince ve hafif olan bu üst saya, futbol ayakkabısının ezberlerini bozdu. Yüksek top kontrolü sağlamak için gereken yapışkan kaplama, yarış motosikletlerinin şasisinden esinlenerek ayakkabının üst kaplamasına uygun şekilde inceltilerek yapıldı.

2000 yıllarına gelindiğinde sadece 230 gram ağırlığında bir ayakkabı üretilerek hafif krampon deneylerinin sonlanmadığı kanıtlandı. 2002 yılında İtalyan bir motosikletten ilham alınarak Nike Mercurial Vapor serisi hız için tasarlandı. Saha için krampon çivisi ile üretilen bu ayakkabılar hızlı oyunculara 90 dakika süren bir konfor sağlamak ve ayakla yer arasındaki hissi en konforlu ve en mükemmel kılmak için üretildi. Bu serinin gelişim sürecinde kullanılan yapıştırıcıdan, dikiş ipine kadar ağırlığı en aza indirmek için uğraşıldı. Ayaktaki baskıyı azaltan ve ayağın doğal şekline uygun olarak tasarlanan anatomik ayakkabı tabanı, ayak ile taban arasındaki mesafeyi en aza indirdi. Yeni teknoloji kullanılarak üretilen bu taban, ayakkabı ağırlığını azaltırken konforu da sunarak oyuncunun hızını da arttırdı.

Daha Hafif ve Daha Hızlı Kramponlar

Marka bu yeniliklerle kalmadı ve daha hızlı, daha konforlu ve daha hafif kramponu geliştirmek için çalışmalar devam etti. Bu çalışmaların sonucunda 2004 yılında Nike Mercurial Vapor II piyasaya sürüldü. Hız üst düzeydeydi ancak zemin ile ayak arasında mükemmel bir his yaratmak amacıyla bazı düzenlemelere gidildi.

Bilekte ekstra tamponlama sağlamak için genişletilmiş topuk şeridi eklendi. 2 yıl aradan sonra çıkan Nike Mercurial Vapor III ile üst kısımda ayağın şekline uyum sağlayan Tejin mikro fiber malzeme kullanıldı. Topuk kısmında kullanılan dolgu malzemesi ile ayakkabının ayağa oturuşu geliştirildi. Topuğun ayağa ilettiği darbe etkisini eşit dağıtan karbon fiber topuk kısmı yerleştirildi.

2009 yılında Nike Mercurial el yapımı kramponlar ile yeni bir dönem açtı. Nike Mercurial Vapor Superfly eşi benzeri görülmemiş bir hız devrimi yaptı. Dış yüzeyde ilk kez flywire teknolojisi yani çelik yelek yapımında da kullanılan oldukça sağlam bir iplik kullanıldı. Bu teknoloji ile ayakkabının etrafına sıkıca sarılarak ayakkabının hem sağlam hem de hafif olması hedeflendi.

Son Teknoloji ile Üretilen Krampon Serisi: Nike Mercurial

Nike Mercurial Vapor IV ile Mercurial serisi halı saha efsanesi olarak oyuncuların gözdesi oldu. Asimetrik yapıdaki çivileri ile dört yöne duyarlı hızlanma ve çekiş gücü sağlandı. Mercurial Superfly IV ise kramponda devrim niteliğinde  bir tasarımla üretildi. Üçlü örgü dokuması sayesinde en yüksek hızda bile temasın güçlendirilmesi için ayak ile top arasında en az malzeme konuldu. Nike Mercurial bilekli krampon Mercurial ayakkabı siluetini değiştirdiği gibi aynı zamanda oyuncu ile krampon yakınlığını da geliştirmiş oldu. Kramponun üst kısmında örülü olan Brio kablolar ayağı tabana kilitlerken, topuğa eklenen çiviler de dengeyi artırmayı başardı.

Nike Mercurial ayakkabıların tüm modellerine isterseniz online olarak isterseniz bizzat mağazalarda deneyerek barcin.com Spor Mağazaları’ndan ulaşabilirsiniz.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir