fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Gerçek Değere En Yakın Fiyat

Gerçek Değere En Yakın Fiyat

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu 2020 yılı fındık fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklanan fiyatın kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Şahin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Şahin, “Belki Cumhuriyet tarihinde gerçeğe çok yakın veyahut gerçek değeri olan fiyat ilk defa verildi. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Son 2 yıldır bu konu Sayın Cumhurbaşkanımıza gitti ve gereği de yapıldı. Şimdiye kadar siyasiler bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanı’na götürmemişlerdi. Demek ki; Cumhurbaşkanımız konuya el atınca sadece üretici değil, bölgedeki tüm ticari kuruluşlar para kazanıyor demektir. Ordu’da 200 ile 250 milyon kilo arasında fındık oluyor. 200 milyon kilo olsa, 7 Lira bir fark var 1.4 milyar Lira Ordu’ya fazladan para girmiş olacak.” dedi.

Fiyat Düşük Diyenler Olursa Yazık Olur

Açıklanan fiyatın yalnızca 50 randıman için olduğunu hatırlatan Servet Şahin, “Fındığa çok iyi bakıldığında bu 54-55 randıman demek. Randıman da üreticiye kazandırıyor. Bir de %10’da öyle geliyor. Yani 22 TL’den randıman payı ile 24-25 TL’ye geliyor. Bunun yanında alan bazlı destek var, mazot-gübre desteği var. Fındık üreticisi biz destek almıyoruz derse, kim olursa olsun yalan söylemiş olur. Ben de üreticiyim. Şu fiyatlarla, bu imkanlarla hala düşük oldu diyenler olursa yazık olur.” ifadelerini kullandı.

Allah’ın Bir Lütfu

Yıllardır üreticileri tahrik eden tüccarlar olduğunu söyleyen Şahin, “Bunlarla bizim tüccarlarımızın rekabet etmesi mümkün değil.”

“Bu sene ben 3 milyar dolar ihracatımız olacak diyorum. Hem devlet kazanacak, hem üreticimiz kazanacak, hem de üreticinin alışveriş ettiği tüm ticaret kesimleri kazanacak diyorum. Dünya’da Ordu-Giresun bölgesindeki fındıktan daha iyi bir fındık yok. Çikolatayı bozmayan, uzun yıllar raflarda kalan tek ürün Ordu ve Giresun bölgesinde. Bu bizim için Allah’ın bir lütfu.” dedi.

Artık Üretici De Bu İşleri Biliyor

Türkiye’deki fındık ihracatçılarının fındığı yurt dışına kavrulmuş olarak değil, çuvalla doğal haliyle sattığını bildiren Servet Şahin, “Mayıs ayında TMO fındık sattı. 20 milyon kilo fındık için 400 milyon kilo fındık bedelinin %25’i yatırıldı. Yani 100 milyon kilo fındığın bedeli yattı. 400 milyon kilo fındık talep edildi. Türkiye’nin fındığının tamamını alacak bir talep geldi, TMO’nun 20 milyon kilo fındığı için. TMO’dan fındık alırken, 24 TL’den alıyor da, niye üreticiden almıyor? Üretici sanki bu işleri bilmiyor. Artık üretici de bu işleri biliyor.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments