fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Gece Yağan Dolu Fındıklara Zarar Verdi!

Google News

Son Dakika

Dün gece itibari ile Ordu’nun birçok ili ve ilçesinde etkili olan dolu yağışı fındık bahçelerinde az da olsa hasara yol açtı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman  yaptığı açıklamada, dolunun etkisi ile hasar konusunda birçok ihbar aldıklarını, ancak hasar tespit çalışmalarının henüz yapılmadığını aktararak; “Henüz hasar tespiti yapılmadı ama dün akşam itibari ile çok fazla ihbar aldık. Hasar tespiti sonucunun doğru alınabilmesi için sigorta yaptıranların TARSİM eksperlerine haber vermeleri gerekiyor. Umarız çok zarar yoktur. Doludan dolayı mutlak suretle bir hasar vardır ama şu orandadır şu kadar zarar vermiştir, demek çok doğru olmaz. Dolu çok kısa süreli yağdı, umut ediyoruz ki çok zarar vermemiştir. Doğa şartları artık böyle, Ne zaman ne olacağını kim bilebilir?” açıklamalarında bulundu.

Ünye ve çevre ilçelerde dün akşam kısa süreli meydana gelen dolu yağışının fındığa olumsuz etkisi olduğu öğrenildi. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Yüksek kesimlerde don meydana gelmişti, biraz daha açak kesimlerde İnkur-Tekkiraz seviyesinde dolu etkili oldu” dedi.

Dün akşam yağmurla beraber birçok mahallede dolu olduğu öğrenilirken Yeşilken, Tekkiraz, İnkur Mahallelerinin bulunduğu mevkiler doludan olumsuz etkilendi. Fındıktan büyük, cevizden küçük yağan dolu kısa süreli de olsa fındığa zarar verdi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman yaptığı açıklamada, “İnkur’da meydana gelen dolu olayında Muhtarımızla görüştüm cevizden az küçük dolu yağışı meydana geldi. Hanyanı, İnkur mevkiilerinden ihbarlar geldi. Bunun fındığa zararı oldu ancak ne boyutta olduğu konusunda birşey söylemek erken. Ben tarım sigortası yaptıran arkadaşlara tespit yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Korkuyoruz, korktuğumuz başımıza gelmesin diye dua ediyoruz ama hepte korktuğumuz başımıza geliyor. Mevsim şartları çok değişti. Her zaman altını çiziyoruz. Daha doğmamış çocuğa don biçenler bu felaketleri görmeden rekolte tahminlerini yüksek yüksek söylüyor” dedi.

“Önce Don, Şimdi Dolu”

Daha önce bölgemizde meydana gelen don olayında zararı açıklayan Başkan Sarıkahraman, “don olan bölgelerde %50 ve üzeri rekolte kaybı yaşanacak. Don olan alan için söylüyorum. Aynı alanda ve biraz da aşağılarda dolu meydana geldi. Allah’tan uzun süreli olmadı. Önümüzdeki günlerde ise kar yağışı bekleniyor. Don tehlikesi yeniden gündemde” açıklamalarında bulundu.

Don Tehlikesine Karşı Uyardı

Üreticileri önümüzdeki günlerde don tehlikesinin beklediğini belirten Başkan Sarıkahraman, “don tehlikesi olan gecelerde uyumayacağız, ürünümüzü kurtaracağız. Eskiden lastik yakın diyorduk ancak teknoloji gelişti, buhar makineleri var. Gerekirirse o gece bahçelerimizde sabahlayacağız” diyerek konuşmasını bitirdi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler