Salı, Kasım 22, 2022
8.4 C
Istanbul

Fiskobirlik Piyasadan Yüksek Fiyata Fındık Alacak

Yeni sezon öncesi açıklamalarda bulunan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Fiskobirlik, yeni sezona hazır durumda. Finansman imkanlarımızı artırmamız durumunda piyasanın üstünde bir fiyat vermeye çalışacağız.” dedi.

Google News

Son Dakika

Yeni sezon öncesi açıklamalarda bulunan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Fiskobirlik, yeni sezona hazır durumda. Finansman imkanlarımızı artırmamız durumunda piyasanın üstünde bir fiyat vermeye çalışacağız.” dedi.

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, yaklaşan yeni fındık sezonu öncesinde, Giresun’da basın mensuplarıyla bir araya gelerek Fiskobirlik’in fındık alımı ve piyasayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgiler veren Bayraktar, “Fiskobirlik, yeni sezona 50 kooperatifiyle hazır durumda. Finansman imkanlarımızı artırmamız durumunda piyasanın üstünde bir fiyat vermeye çalışacağız. Fiskobirlik olarak daha önceki senelerden daha iyi bir fındık sezonu geçirmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu sene üründe bol. Geçmiş yıllara göre göre Türkiye genelinde daha iyi bir rekolte gözüküyor.

Fındık fiyatının istenilen seviyelerde olmaması hakkında da konuşan Bayraktar, “Fındık gibi tekel bir ürünün azlığı veya çokluğu piyasayı etkiliyorsa, o piyasayı oturtamadığınızı, piyasadaki aktörlerin Türkiye’de ve dünyada fiyat belirleyici rolünü oynayamadığını veya piyasanın düzgün regüle edilmediğini gösteriyor. Aslında kamuoyunda rekolteyle ilgili speküle yaparak kamuoyunu yanıltıyoruz. Çünkü üreticinin beklentileri farklı bir boyuta geliyor ve tedbirini alamıyor. Dolayısıyla bekleme ve satma imkanı varsa, rekoltenin azlığı, çokluğu tartışmaları nedeniyle zarara uğruyor.”

Emanet fındık alacakları yönündeki açıklamalarına gelen eleştirilere de cevap veren Bayraktar, “benim yaptığım açıklamadan sonra sanki emanete fındık isteyerek hata ediyormuşuz gibi bir algı yaratıldı. Şunu söylemek isterim. Biz emanete aldığımız fındığı işlemiyoruz. Emanet bozulana kadar onu piyasaya sürmüyoruz. Biz bugün istesek 50 kooperatifinde 100 bin ton fındığı çok rahat alırız. Biz büyük çoğunlukla aldığımız fındığı entegre tesislerimizde işleyip mamul olarak satmaya çalışıyoruz.”

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler