Cumartesi, Ağustos 13, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıktaki soyguna devlet seyirci kalmamalı!

Fındıkta taban fiyatları 27 TL ile 26,50 TL olarak açıklanmıştı. Ancak serbest piyasada fındık taban fiyatının altında 23,50 TL ile 24 TL arasında satılıyor. Durum böyle olunca üreticiler isyan etti.

Google News

Son Dakika

Fındıkta taban fiyatları 27 TL ile 26,50 TL olarak açıklanmıştı. Ancak serbest piyasada fındık taban fiyatının altında 23,50 TL ile 24 TL arasında satılıyor. Durum böyle olunca üreticiler isyan etti.

Fındıkta düşüş sürüyor. Üreticiler isyan ederken ziraat odaları haksız kazanç olduğunu ve Rekabet Kurumu’nun incelme başlatmasını istiyor.

“BORSALARIN BU DURUMA SESSİZ KALMASI MANİDARDIR”

Konuyla ilgili olarak Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça açıklamalarda bulundu. Akça, “Şu anki oluşan fiyatlara göre buna serbest piyasa demek mümkün değil. Bu durum Rekabet Kurumu’nun dikkatinden kaçmamalı. Cumhurbaşkanımız 26,50 TL diye taban fiyat açıklıyor ama bunun altında hatta çok çok altında serbest piyasa rakam açıklıyor. Türkiye’de taban fiyat açıklayacak tek kurum Türkiye Cumhuriyetinin yetkilileri olmalıdır. Tekel konumundaki İtalyan firma taban fiyat açıklamamalıdır. Acilen bu duruma müdahale şarttır. Ayrıca iki kez yapılan rekolte çalışmasının sonucu açıklanmalıdır. Borsaların da bu duruma sessiz kalması manidardır. Bu da incelenmelidir.” diyerek olaya tepkilerini ifade etti.

“SERBEST PİYASA FİYATLARI ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ise şunları söyledi; “Serbest piyasa fiyatları üreticiyi mağdur ediyor. Bir firmaya piyasa teslim edilmiş. Serbest piyasa da onun fiyatına göre şekil aldı. Bugünkü durum üreticinin çanağına kan doğramaktır. Bu fındık bahçelerine kan doğramaktır. Bunun başka bir izahı yoktur. Üretici tek bir firmaya terk edilmemelidir. Rekabet Kurumu’nun serbest piyasa fiyatlarını incelemesi gerekmektedir. Devletimizin bu duruma seyirci kalmaması gerekiyor. Ayrıca bu sene Türkiye rekoltesini açıklamayan Tarım Bakanlığı bunu acilen açıklamalıdır. Asla ve asla bu duruma sesiz kalınamaz ve kalınmamalıdır.”

“ÖNLEYECEK OLAN ÖNLEMESİ GEREKEN DEVLETİMİZİN KURUMLARIDIR”

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ise şöyle konuştu;  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 26.50 lira olarak açıklanan fındık taban fiyatı tekelci firma tarafından yok sayıldı. Serbest piyasada fındık ticareti yapılmayacak diye bir tavrımız yok. Ancak devletin 26.50 lira fındık taban fiyatı açıkladığı bir ürünün fiyatını kiloda 3 lira daha ucuza alınmak istenilmesine ve bu fiyat üzerinden piyasa oluşturulmasına şiddetle karşıyız. Yapılmak istenilen serbest piyasada fındık fiyatını pazara arzın en hızlı olduğu dönemde 25 liraya sabitlemek, hatta hatta daha da aşağıya çekmektir. Bu vurgundur.  Bunu önleyecek olan önlemesi gereken devletimizin kurumlarıdır. (Ordu Olay)

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler