Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıktaki Kayıp Belli Olmaya Başladı

Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soyan, şuana kadar yapılan çalışmalardan Ordu’da ortalama yüzde 25 oranında fındıkta don zararı olduğunun görüldüğünü söyledi.

Google News

Son Dakika

TARSİM’in don zararı gördüğünü ifade eden üreticilerin bahçesinde yaptığı incelemenin sürdüğünü ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Soyan, “Bu çalışmalarda epey mesafe alandı ancak bitmedi. Bu arada her don zararı olan üreticinin sigortası da yok. Bu da göz önünde bulundurulmalı. Ancak şu kesin Ordu ve Giresun’da don fındıkta kayba neden oldu. Biraz da Terme ve Çarşamba’da zarar var. Başka yerde pek yok.” dedi.

İlk tespitlere göre kayıp oranı yüzde 25

Yaklaşık 10-15 gün içinde TARSİM’in çalışmalarını tamamlayarak kesin sonuç açıklamasını beklediklerini aktaran Soydan, “Don zararı özellikle orta kesimde var. 200 ila 600 rakım arasında zarar var. 0 ila 200 ile 600 rakımın üzerinde pek zarar görünmüyor.  Bu zarar genele yayıldığı zaman şu anki çalışmalara göre Ordu’da yüzde 25 civarında bir rekolte kaybı görülüyor. Bu konuda tarım il müdürlükleriyle de mutabakata vardık. Onların da vardığı kanaat bu yönde oluştu.” diye konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler