fbpx
Fındık Fındık'ta Taban Fiyat En Az 20 TL Olmalı

Fındık’ta Taban Fiyat En Az 20 TL Olmalı

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt: – “Milli bir ürün olan fındığımıza sahip çıkılsın. Fındık taban fiyatı en az 20 lira olarak ilan edilmeli”
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, milli bir ürün olan fındığa sahip çıkılması gerektiğini belirterek “Fındık taban fiyatı en az 20 lira olarak ilan edilmeli.” şeklinde söyledi.

Enginyurt, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Ordu’da düzenlenen Fındık Çalıştayı’nda, “bu yıl üreticinin mağdur edilmeyeceği” sözünü verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye seslenen Enginyurt, şöyle konuştu:

“Geçen yıl ısrarla ‘fındık taban fiyatları açıklansın’ dedik, sesimizi bazen duyurduk bazen duyuramadık. Ekim ayının başında Sayın Cumhurbaşkanımız fındık taban fiyatlarını açıkladı fakat ekim ayı çok geç. Özellikle gurbetteki fındık üreticilerinin ağustos ayının sonunda ve eylül ayında ellerindeki fındığı satıp gitme mecburiyetleri var. Bu nedenle ekimde açıklanan fiyat, büyük oranda küçük çiftçimize yaramadı. Aynı durumun yaşanmaması için taban fiyatın ve TMO’nun fındık alacağının temmuz ayı bitmeden açıklanması gerekiyor.”

Fındığın, devletin alıp da zarar ettiği bir tarım ürünü olmadığını söyleyen Enginyurt, “Milli bir ürün olan fındığımıza sahip çıkılmasını istiyoruz.” dedi.

Enginyurt, sürekli dert yanan, sürekli fındığı anlatan olmak istemediklerini söyleyerek “Böylesine önemli bir tarım ürününün devletimiz tarafından idrak edilmesi, kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarım ve Orman Bakanı’yla da gelecek günlerde görüşmeler yapacağız. Fındığın halkın beklentisi olan bir taban fiyatla buluşmasını sağlamak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Taban fiyatın 18 liradan aşağı olmaması gerektiğini ifade ettiklerini hatırlatan Enginyurt, son dönemdeki maliyetler de göz önüne alındığında fındık taban fiyatının en az 20 lira olarak ilan edilmesi gerektiğini vurgu yaptı.

420 bin aile fındıktan geçiniyor MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz da Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin mayıs ayında Ordu’da verdiği sözün arkasında durmasını istedi.

Yılmaz, 420 bin ailenin fındıktan geçindiğine dikkati çekerek “Fındık, devletin zarar ettiği ürün değil, para kazandığı bir ürün. Geçen yıl yalnızca ihracattan 2 milyar dolar kazanmışız.” şeklinde ifade etti.

“Bu yıl, geçen yıl olduğu gibi TMO ekim ayının sonunda topa girerse Karadeniz yanar.” diyen Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığının, 1 milyon ton fındık üretimi hedeflediğini, bu hedefe ulaşılması için fındıkçının memnun edilmesi gerektiğini beyan etti.

Fındık işçisinin yevmiyesinin 85 lira olarak açıklandığını hatırlatan Yılmaz, “Bu, 1 işçinin maliyeti en az 110 lira olması demektir. 1 ton fındığı 40 yevmiye topluyor. 4 bin 500 liraya yakın yalnızca işçilik maliyeti var. TMO, Sayın Bakanımızın devlet adamı edasıyla verdiği söz doğrultusunda temmuz ayının 15’ini geçirmeden doğrudan müdahil olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir