Cumartesi, Ağustos 13, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıkta şok suçlama! Ferrero piyasayı bilerek düşürüyor

Google News

Son Dakika

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 27 lira olarak açıkladığı fındık fiyatının, serbest piyasada Ferrero’nun etkisi ile 2 lira daha aşağı çekerek 25 liradan satıldığını belirtti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan önemli bir açıklamada bulundu. Karan, fındık piyasasının devlet adına müdahil alım yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatından değil, Ferrero’nun açıklanmış olduğu fiyattan şekillenerek, konuşulmasına tepki gösterdi.

“REKABET KURUMU HAREKETE GEÇMELİ”

Türkiye’de fındıkta tekel olarak görülen Ferrero’nun Türk fındığı üzerinde baskı oluşturduğunu, piyasayı dizayn etmeye devam ettiğini savunan Karan, Ferrero tarafından Giresun kalite yağlı fındığın kilogram fiyatının 25 lira, levant kalite fındığın kilogramının ise 24.5 lira olarak açıklandığını kaydetti. Karan, tekelci firma tarafından serbest piyasada oluşturulmak istenilen düşük fiyat karşısında Rekabet Kurumu’nun harekete geçerek, göz göre üreticinin hakkının gasp edilmesine müsaade edilmemesini istedi.

“TMO PİYASAYI REGÜLE ETMEKTEDİR”

27 lira olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındıkta taban fiyatının tekelci firma tarafından yok sayıldığını belirten Karan, “TMO devlet adına müdahil alım yaparak piyasayı regüle etmektedir. Rekoltenin tamamını TMO alacak, serbest piyasada fındık ticareti yapılmayacak diye bir iddiamız yok. Dün olduğu gibi bundan sonrada fındık serbest piyasada da alınıp, satılacak. Ancak devletin 27 ila 26.5 lira fındık taban fiyatı açıkladığı bir ürünün fiyatını kilogramda 2 lira daha ucuza alınmak istenilmesine ve bu fiyat üzerinden piyasa oluşturulmasına karşıyız. Kaldı ki, daha pazara ciddi anlamda ürün arzı başlamadı. Her üründe olduğu gibi fındık da şuanda turfanda fiyattan işlem görmektedir.

“BİR TON FINDIKTA KAYIP 2 BİN LİRA”

Ama yapılmak istenilen serbest piyasada fındık fiyatını pazara arzın en hızlı olduğu dönemde 25 liraya sabitlemek, hatta hatta daha da aşağıya çekmektir. Serbest piyasa alıcılarının en çok savunduğu arz-talep dengesi oluşmadan üreticinin elinde ürününü 2 lira daha ucuza alınmak istenilmektedir. Kilogramda 2 lira üreticinin değil tekelci firmanın cebine gitmektedir. Bu duruma essiz kalamayız. Fındık üreticisi mecbur kalmadığı sürece ürününü 2 lira daha ucuza serbest piyasaya vermemelidir. Verdiği takdirde bir ton fındıkta kaybının 2 bin lira olduğunu iyi bilmelidir” ifadelerini kullandı.

“2021 YILI TAHMİNİ FINDIK REKOLTESİ YARINDAN TEZİ YOK AÇIKLANMALI”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bu yıl iki kez yapılmasına rağmen 2021 yılı tahmini fındık rekoltesinin resmi olarak halen açıklanmadığına da dikkat çekerek, rekolte miktarının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade etti. Rekolte miktarı resmi olarak açıklanmadığı sürece, rekolte üzerinden spekülasyonların devam edeceğini belirten Karan, bunun da üreticinin değil, güçlü alıcıların değirmenine su taşıyacağına vurgu yaptı. Karan, “ Türkiye’nin 2021 yılı tahmini fındık rekoltesi yarından tezi yok açıklanmalı, üretici, alıcı ve sektör rekolte miktarını bilmeli, ona göre kendine bir yol haritası çizmelidir” şeklinde konuştu.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler