Cumartesi, Ağustos 13, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıkta ilk ihracat rakamları açıklandı!

Türkiye Eylül ayında 203 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirdi.

Google News

Son Dakika

Türkiye Eylül ayında 203 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirdi.

Serbest piyasada fındık fiyatlarında bir değişiklik olmazken, haftanın ilk gününde 23 lira 25 kuruştan işlem görmeye devam ediyor. Ancak maliyetini karşılayan fiyat üreticilerin tepkisini çekerken, sezonun ilk ihracat rakamları da açıklandı.

EYLÜL’DE 203 MİLYON DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLANDI

Buna göre 1 Eylül’de başlayan yeni ihracat sezonunun ilk ayının rakamları açıklandı. Ülkeye giren döviz miktarı ve ihraç edilen ürün miktarında düşüş yaşandı. Eylül ayı içerisinde 30 bin 528 ton/iç fındık ihraç edilerek karşılığında 203 milyon 438 bin 128 dolar döviz girdisi elde edildi. Geçen yıl aynı dönemde 33 bin 471 ton/iç fındık ihraç edilmiş karşılığında 229 milyon 354 bin dolar elde edilmişti.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Eylül ayındaki ihracat rakamlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı; Yeni sezon Eylül ayı ihracatımız istenilen ve beklenen düzeyde gerçekleşmemiştir. Bunda çok olumsuz seyreden hava şartlarının ve yeterli miktarda fındık kurutulamamasının etkili olduğu tabiidir. Ancak yüksek rekolteyi de göz önünde bulundurarak biz bu yıl fındık ihracatında iyi bir sezon geçireceğimizi ve önümüzdeki aylarda arzu edilen düzeye ulaşabileceğimizi umut ediyoruz.

TMO ALIMLARA DEVAM EDİYOR

Öte yandan Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alımlarını sürdürüyor. Ordu’da 9 noktada alım yapan TMO’ya son günlerde üreticinin daha fazla ürün götürdüğü belirtiliyor. TMO Giresun Kalite fındığı 27 TL’den, levant kalite fındığı da 26.50 TL’den alıyor.  TMO 27 Eylül 2021 tarihine kadar fındık veren 5 bin 950 üreticiye, 198 milyon TL ödeme yapmıştı.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler