fbpx
Fındık Fındıkta Endişelendiren Gelişmeler

Fındıkta Endişelendiren Gelişmeler

Türkiye’nin dünya fındık üretimindeki payı yüzde 80’den yüzde 65’e kadar düştü. Fındık bahçeleri yeşil kokarca, fındık kurdu ve külleme tehlikesini atlatamazsa fındıktaki dünya liderliği tehlikeye düşecek.

Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisi. Ancak son yıllarda fındık bahçelerinde küllenme, yeşil kokarca ve fındık kurdu gibi zararlılar nedeniyle ciddi verim ve kalite kaybı yaşanıyor. İç tüketimdeki azalma da bununla birleşince, Türkiye’nin dünya fındık üretiminde yüzde 80’leri bulan payı, yüzde 65’e düşmüş durumda. Sektör temsilcileri, gerekli önlem alınmazsa, pazar payının daha da aşağılara çekileceğinden endişe ediyor.

RAKİPLER BOŞ DURMUYOR

Türkiye fındıkta bu sıkıntılı günleri geçirirken, rakipler de atağa geçti. Türkiye’nin fındıkta en büyük rakipleri ise ABD, İtalya ve yeni yeni ön plana çıkan Gürcistan. Bu ülkelerin yeni fındık politikaları ile üretimlerini artırdıklarını belirten Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, “Türkiye’de dekar başına verim 80-90 kilogram. ABD’de 260-28, İtalya’da 150-160 ve Gürcistan’da da 180-220 kilogram” diye konuştu

MİLYARLIK KAYIP

Küllenme, fındık kurdu ve yeşil kokarcanın fındık ekili 720 bin hektarın yüzde 10’unu tehdit ettiğini kaydeden Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Ancak tüm fındık bahçeleri bu zararlıların etkisinde kalabilir. Bu nedenle zirai mücadele anlamında seferberlik başlattık. 2018’de yüzde 50 rekolte kaybı yaşandı. Aynı durum devam ederse, bu yılki rekoltede 1 milyar dolara yakın gelir kaybı olur.” dedi.

Fındığın tarım ürünleri ihracatının yüzde 10’unu oluşturduğunu belirten İlyas Edip Sevinç, “Tamamen milli bir ürün ve ithal girdisi yok. Örneğin ihracat şampiyonu olan otomotivin, ithal girdiler çıkarıldığında Türkiye’ye sağladığı 10 yıllık katma değer 23 milyar dolar iken, fındıkta bu değer 21 milyar dolar” dedi.

İç tüketimdeki azalmaya da dikkat çeken Sevinç, marketlerde en çok ithal Amerikan bademinin satılmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Sevinç, fındıkta iç tüketimi artırmak için yeni bir tanıtım kampanyasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

‘TMO ÜRÜNÜ SATSIN’

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), 2018’de yıl boyunca yeni hasatla birlikte düşük seyreden fiyatları yukarı çekmek amacıyla fındığın kilogramını 14 liradan satın aldığını belirten İlyas Edip Sevinç, “TMO’nun elindeki stokları piyasaya sürmemesi nedeniyle, fabrikalar yüzde 25 kapasiteyle çalışıyor. İşçi alımını da düşürüyor” şeklinde konuştu.

Türkiye için önemli bir tarım ürünü olan fındığın yüzde 80’i çikolata sanayiinde, yüzde 10-12’si unlu mamullerde, yüzde 3-4’ü çerez olarak, kalanı ise dondurma ve yağ sektöründe kullanılıyor. Nutella’nın üreticisi olan İtalyan Ferrero şirketi, Türk fındığının en büyük alıcısı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

4 YORUMLAR

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Emre KangalHalilibrahim BişkinMustafa SinirBekir Turgay Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Halilibrahim Bişkin
Ziyaretçi

Niye endişelsin bütün fındık olan iller AKP de bu sene fındık yirmi beş lira yaşa AKP yaşa reis

Mustafa Sinir
Ziyaretçi

Hep godamanlar yemesin çiftçinin yüzünu güldürsünler çiftçi de ürününü korusun mücadele etsin çiftçiden 10 alıpta 20 ye satarlarsa yüzde 65 te olur yüzde 15 te çiftçi maliyet i bile alamazken tüccarı köşeyi dönüyor milleti enayi yerine almasın kimse

Emre Kangal
Ziyaretçi

Mustafa Sinir 🤙🤙🤙🤙

Bekir Turgay
Ziyaretçi

Fındık zararlılarını sayarken en büyük zararlının yazılmaması çok ayıp. O zararlının hakkı yenmez. Öyleki üreticinin ense köküne yapışmış kene gibi kemiriyor adeta..