Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındıkta Algı Başlatıldı!

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran’ın ardından Batı Karadeniz’de iki misli fındık olmayacağını ifade eden yeni açıklamalar geldi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındığın iklimsel sebeplere zarar gördüğünü belirtirken Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, kesinlikle iki katı fındık rekoltesi beklemediklerini söyledi. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk ise geçen yıldan sadece yüzde 25 fazla fındık beklediklerini ifade etti.

Google News

Son Dakika

NORMALİN İKİ MİSLİ FINDIK YOK

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık: ”İtalyan firmasının yapmış olduğu bir çalışma var. Kendi örnek bahçelerinde yaptığı bir varsayım ya da rekolte çalışması. Buralarda fındık yüksek görülüyor. Ancak genel duruma bakıldığı zaman olan yer de var olmayan yer de var. Mesela geçen sene olan yerlerde bu sene fındık yok. ‘Batı’da iki misli fındık var’ denecek şekilde kesinlikle abartılı fındık yok. Bunun altına imzamı atarım. Kendim de üreticiyim. Kendi bahçemden de biliyorum. Geçen seneki gibi o civarlarda fındık olur. Ben yönetim kulundaki arkadaşlarımla da görüştüm. Onlardan biri normalde 7 ton fındığım olur bu sene 3,5 ton olsa iyi diyor. Kısaca bu bölgede iki misli fındık yok. İhracatçı birliklerinin dedikleri gibi abartılı bir fındığımız yok.” sözleriyle konuşmasına başladı.

 

 

REKOLTE YÜKSEK YA DA DÜŞÜK DEMEK DOĞRU DEĞİL

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar: ”Şubat ayında gerçekleştirilen karanfil sayımlarına bakıldığında Batı Karadeniz bölgesinde karanfil sayısı fazla gözükmekteydi. Bu durum bizleri ve üreticilerimizi oldukça sevindirdi. Ancak sonrasındaki don, rüzgar gibi doğal afetler nedeniyle rekoltede ciddi kayıplar meydana geldi. Bu nedenle rekolte miktarı geçen yıla oranla az ya da yüksek demek, şuan için doğru olmaz. Fındık dalda ve henüz yeni yeni olgunlaşmaya başladı. Önümüzdeki günlerde rekoltenin ne olacağı ile ilgili tablo daha doğru bir biçimde netleşecektir. Bu aşamada üreticilerimizin ve fındık sektöründeki tüm aktörlerin, herhangi bir manipülasyona kapılmadan ve mahal vermeden daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

 

FINDIK YÜZDE 25 FAZLA OLUR

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk: ”Bizim ziraat odamızın bünyesinde 2 tane ziraat mühendisimiz eksperlik yapıyor. Bunlar aynı zamanda sürekli geziyorlar ve fındık bahçelerini inceliyorlar. Elbette fındık rekoltesine de bakıyorlar. Ayrıca oda başkanı olarak ben de çiftçilik yapıyorum. Her gün bahçedeyiz. Fındık gayet iyi. Kim ne derse desin iyi. Geçen seneye göre fındık iyi. Başka yerlerde bir takım iklim olaylarının etkisiyle fındık zarar görmüş olabilir. Ama Düzce’de bu olay yok. Fındık geçen seneye göre daha kesinlikle iyi. Normalde Düzce rekoltesi 80-90 bin arası oluyor bazen 50-40’a kadar düşüyor ama bu sene 75 bini düşmez diye düşünüyorum. Geçen seneye göre ortalama yüzde 25 kadar fındık rekoltesi artar.” diyerek fındıkta yapılan algı operasyonları hakkında kendi tarafından bilgileri aktaran Öztürk sözlerini bitirdi.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Aydin
Aydin
24 Mayıs 2021 18:57

Tüm bati ve karadeniz bölgelerindeki il ve ilce ziraat mühendisleri varken italyan firmalarindaki kişilerin findik rekoltesi sudur budur demeleri manidardir,findikta algi oparasyonlarinin ortadan kalkmasi için biran önce yeni sezon findik fiyatinin aciklanmasini Cumhur Başkanimiz tarafindan arz ediyoruz.

Fındık Market

Benzer Haberler