fbpx
Fındık Fındık Zararlılarına Karşı Feromon Tuzakları

Fındık Zararlılarına Karşı Feromon Tuzakları

Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan fındık için tehdit unsuru olan zararlılara yönelik mücadelede ağaç dallarına feromon tuzakları asılıyor.
Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz bu konu için toplam 54 ilçede 162 lokasyonda feromon tuzaklar asılması yöntemiyle zararlının bölgede tespit edilmeye çalışıldığını ve  bu tespitlerin ardından kimyasal mücadele gerçekleştirileceğini söyledi. Fındık üreticilerinin zararlıyı gördüklerinde alıp Tarım ve Orman Müdürlüklerine getirmeleri gerektiğini, eğer bu zararlının kahverengi kokarca olduğu tespit edilirse bölgede ilaçlama çalışmaları yapılacağını bildirdi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada, ülke için önemli bir ihracat ürünü olan fındık sayesinde ülkeye yıllık ortalama 2-3 milyar dolar döviz girdiğini hatırlattı. Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 400 bin ailenin geçim kaynağının fındık olduğunu belirten Yılmaz, böyle önemli bir üründen yeterince verim alınabilmesi için zararlılara karşı mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz, fındık için dalkıran, fındık kurdu ve kahverengi kokarca gibi zararlıların mevcut olduğunu ve eğer bu zararlılarla mücadele edilmezse fındığın veriminde ve kalitesinde ciddi bir düşüş yaşanacağını söyledi.

Son zamanlarda görülmeye başlanan kahverengi kokarca zararlısının ülkeye 2016’da Gürcistan’dan girdiğini düşündüklerini belirten Yılmaz, bu böceğin ilk olarak Artvin’de görüldüğünü ve kısa sürede çevre illerde de görülmeye başlandığını aktardı. Yılmaz, bu zararlının kış mevsiminde depo gibi kapalı alanlarda yaşamını sürdürdüğünü, havaların ısınmayla  birlikte de dışarı çıkıp beslenmeye başladığını söyledi.

Kokarca Fındığın Değerini De Düşürüyor

Bu fındık için tehlikeli böceğe müdahale edilmediğinde fındığa çok ciddi zarar verdiğine işaret eden Yılmaz, “Böcek fındık bahçelerinde çotanakların çürümesine ve kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca boş meyve, şekilsiz meyve ve lekeli iç fındık oluşumuna neden olabilmektedir. Salgıladığı kötü koku nedeniyle fındığın aromasının bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bunların sonucunda da fındıkta önemli verim ve kalite kaybı olmaktadır. Bu zararlıya maruz kalan fındığın pazar değeri de olumsuz etkilenmektedir.” şeklinde konuştu.

Kemal Yılmaz, kahverengi kokarca zararlısı için çeşitli yöntemler kullanıldığını ifade ederek mekanik mücadelenin zararlının erginlerinin  ev, depo ve iş yeri gibi yerlerden toplanarak imha edilmesiyle gerçekleştirildiğini, kimyasal mücadelenin ise Bakanlığın tavsiye ettiği ilaçlar kullanılarak yapıldığını anlattı.

Tuzaklar Kuruldu

Yılmaz, zararlının varlığı ve yayılımının tespit edilmesi için fındık bahçelerine feromon tuzaklarının 2018’den beri kurulduğunu söyledi. Ordu’da 9 ilçede toplam 27 lokasyonda tuzaklar asılarak zararlının yayılımının belirlenmeye çalışıldığını söyleyen Yılmaz, “Bu tuzaklar sayesinde bu böceklerin ne zaman çıkış yaptığı ve popülasyon yoğunluğu tespit edilmektedir. Bu tespitlerin ardından kimyasal mücadele gerçekleştirilecektir.” dedi.

Yılmaz, fındık üreticilerine seslenerek “Üreticilerimizin bu zararlıyı gördüklerinde alıp bize getirmelerini istiyoruz. Eğer biz bunun kahverengi kokarca olduğunu tespit edersek o bölgede yoğun ilaçlama ve diğer mücadele çalışmalarını yapacağız.” dedi.

Bu zararlının yayılmasını engellemek istediklerini belirten Yılmaz, sözlerine şunları da ekledi: “Bu konu başta üreticilerimiz olmak üzere sektörde yer alan herkesin üzerinde durması gereken ciddi bir konudur. Eğer bunun üzerinde durulmaz ve önlem alınmazsa bu zararlı, fındıkta çok ciddi verim ve kalite kayıplarına neden olabilir. O yüzden tarım teşkilatı olarak bu zararlıyla mücadelemiz etkin şekilde sürdürülmektedir.”

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nedim Demireyen
16 Mayıs 2020 18:14

Mudurum var olasiniz bu tuzaklardan bizim bahcelere yokmu hayirli iftarlar

Remzi Gül
16 Mayıs 2020 15:00

Birde kelebekler var kivi ve Fındık’lara yeşil Filiz ne bulursa zarar veriyor.Bu konuda bir çalışma varmı?

Mustafa Veli
15 Mayıs 2020 16:39
0 0 vote
Article Rating
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x