fbpx
Fındık Fındık Ve Çikolata İçin Toplandılar!

Fındık Ve Çikolata İçin Toplandılar!

Giresun Ticaret Borsası’nın öncülüğünde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası’nın işbirliğiyle ‘Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı‘ kapsamında gerçekleştirilen ve 3 gün boyunca devam edecek olan “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındığın Katma Değerinin Yükseltilmesi Projesi’nin açılışı bu gün yapıldı.

Projenin açılış konuşmasını yapan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, yapılacak toplantılar ve ziyaretler sonrası hazırlanacak olan raporun gereğinden bahsetti. Bölük, “Giresun fındığının çikolata çeşitlerinde kullanım olanakları, pazar araştırması, yatırım maliyetleri gibi bilgilerin yer alacağı bu rapor fındık çikolata üretimiyle ilgili üreticilere ve yatırımcılara yol gösterecek bir kaynak olacaktır” şeklinde ifadelerde bulundu.

Torinolu çikolata üreticileri ve Giresunlu üreticilerin tanışması ve odalar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla tanışma toplantısı düzenleneceğinin altına çizen Bölük, “Torinolu çikolata üreticileri ile Giresun Ticaret Borsası üyelerinin tanışması sağlanarak Giresun fındığıyla çikolata üretimiyle ilgili deneyimlerin aktarılması ve projeden sonra gerçekleştirilecek üretimin İtalya’ya ihraç edilebilmesi görüşülecektir. Son olarak ise, Giresun Ticaret Borsası üyelerine ihracata yönelik pazarlama stratejilerini oluşturması için pazarlama kanallarını güçlendirmesi, pazar bilgileri, pazarla ilişkiler, hedef pazardaki alıcılar, tedarikçiler, fiyatlar, ticari düzenlemeler ve iş mevzuatı konu başlıklarını içerecek dış ticaret ve pazarlama yöntemleri eğitimi verilecektir. Bu eğitimle birlikte ihracat potansiyeli olan firmaların fındık ihracatına başlayabilmeleri hedeflenmektedir” dedi.

“Giresun Ticaret Borsası, fındıkta öncü ve ilkleri yapma niteliğinde olma özelliği bulunan bir borsa olmuştur” diyen  Hamza Bölük, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türk Fındığını ve Özellikle Giresun kalite fındığı daha katma değerli hale nasıl getirebiliriz arayışı içinde hep olmuş ve üyelerine bu konuda rehberlik etme bilinciyle hareket etmiştir. Ülkemizin Fındıktaki üretim üstünlüğünü pazarlama stratejileriyle daha etkin ve verimli hale getirmek için ilerleyen dönemlerde projelerimiz ile sizlerin huzurunda olmaya devam edeceğiz. Değerli İtalyan dostlarımız ile de bugün Türk Fındığını, kendilerinin çikolata deneyimi ile buluşturmak üzere burada bulunuyoruz. Kendilerine işbirliği için tekrar teşekkür ediyorum.”

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir