fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Fındık ve Çayda İşçi Problemine Çözüm Önerisi

Fındık ve Çayda İşçi Problemine Çözüm Önerisi

Ordulu Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Başkanı Osman Çalışkan, çay ve fındıkta görülebilecek işçi probleminin Türkiye’ye giriş esnasında yapılacak hızlı Covid-19 testi ile halledilebileceğini söyledi.


Korona virüsün etkileri hakkında konuşan Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Başkanı Osman Çalışkan, “Covid-19‘un herkes için gerçekten büyük zorluk olduğunu hepimiz biliyoruz, bu durum tüm dünyayı etkiledi. Aktif bir yaşamdan salgın içinde bulduk kendimizi ve bu herkes için çok zor. Bir gün bu sürecin duracağını biliyoruz, ama ne zaman olacağını bilmiyoruz. Bu noktada, en önemlisi kurallara uymak ve yüksek sosyal sorumluluğa sahip olmaktır. Aslında, 2020 dünya için küresel bir mücadele yılıdır ve hepimiz zor bir durumdayız, özellikle iş dünyası. Çünkü ülkeler virüsü durdurmak için sınırları kapattı, restoranlar, mağazalar, ofisler hemen hemen bütün işletmeler kapatıldı.” dedi.

Gürcistan Virüsle Mücadele Edebiliyor

Gürcistan’da virüs sürecinin iyi yönetildiğini ve durumların iyi yönde ilerlediğini berliten Osman Çalışkan, “ Son bir haftadır korona virüs vaka sayısı iyileşen vaka sayısından azdır ve bu umut vericidir. Bugüne göre Gürcistan’da toplam 652 korona virüs vakası bulunmaktadır. Bunlardan 383’ü iyileşti ve 12 kişi hayatını kaybetti. Gürcistan devleti bu krizi gerçekten iyi yönetmeyi başardı, alınan önlemler verimli sonuçlar verdi. Krizle mücadele planının, kapsamlı, etkili ve zamanında olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Üretimde Düzenlemeye Gidilmeli

Korona virüsün dünya genelinde çok çabuk yayıldığını ve bu durumun uluslararası ve yerel işletmelere yeni sıkıntılar çıkardığını söyleyen Çalışkan, “Covid-19’un iş faaliyetleri üzerinde gerçekten olumsuz bir etkisi oldu. Birçok iş yeri eskisi gibi çalışamıyor bazıları ise kapandı. Bu da birçok kişinin işsiz kalmasına neden oldu. Umarım gelecekte bu kriz durumunu, güçlerimizi birleştirerek, yeni fikirler ve planlar ile tekrar başarılı bir şekilde yönetebiliriz. Her şeyden önce, tarımı geliştirmek ve yetersiz olan ürünlerin üretilmesi gerekiyor. Ülkede üretim yapan işletmelere bakmamız gerekiyor. Bu, daha az ithalat yapmamıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bu an için ilk ve en önemli şey sağlık sektörüne bakmaktır, çünkü nitelikli sağlık personeli korona virüse karşı mücadele için çok önemlidir. Tabii ki, mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda, Gürcistan hükümeti ile Gürcistan’a yatırım çekmeye çalışacağız.” dedi.

Sınır Kapıları Kapatıldı

Türkiye ve Gürcistan’ın sınır komşusu ve dost ülkeler olduğunu bildiren Çalışkan, sözlerine şöyle devam etti: “Şimdiye kadar her iki ülke de birbirini ekonomik kültürel ve diğer alanlarda desteklemişlerdir. Her alanda farklı projeler yapmaktadır. Ayrıca Gürcistan da Türk şirketlerinin yatırımlarına büyük ilgi göstermektedir ve Türk iş adamları iki ülke arasında ilişkileri güçlendirmektedir. Her iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirmeye çalışacaktır. Biliyorsunuz ki zor bir zamandan geçiyoruz ve en önemlisi ise sağlıklı kalmaktır. Türkiye ve Gürcistan arasında korona virüs nedeniyle sınır kapısı geçici olarak kapatıldı ve iki ülke arasında çok zor bir dönem olduğunu düşünmekteyim çünkü Gürcistan’da da birçok işletmede çalışan Türk vatandaşları Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldı. Biz iki dost ülkeleriz ve hep yan yana olacağız hep birlikte bu durumdan çıkacağımızı umut ediyoruz.”

Sınırda Covid-19 Testi

Sözlerine “Biliyorsunuz ki Gürcistan’dan Türkiye’ye Karadeniz bölgesine sezonluk işçiler gelmekteydi. Bu insanların çoğunluğu Gürcistan Ajara bölgesindeydi, fakat maalesef şimdi sınır kapısı kapatıldı” şeklinde devam eden Çalışkan, “Burada çay üreticileri işçi bulamadığı için zor durumdalar. Aynı zamanda çay toplamaya gelmek isteyen Gürcü vatandaşları da kapılar kapalı olduğu için zor durumda kaldılar çünkü onlar sezonluk çalışmayla evlerine ekmek getiriyorlardı. Umut ederim ki her iki ülke sağlık tedbirleri almak şartıyla bu soruna bir çare bulurlar. Benim önerim Türkiye’ye girişte ve çıkışta hızlı Covid-19 testi yapılması, daha önceden ihtiyaç olan çay toplanacak köylerin belirlenmesi, organize edilmesi ve sosyal mesafeye dikkat edilerek işçilerin Türkiye’ye getirilmesidir. Tabi ki son karar iki ülkenin yetkililerindedir. Yakında fındık toplama sezonu başlayacak ve o zaman sınır kapısının açık olacağını ve Gürcü insanların tekrar Türkiye’ye işe gideceğini umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

15 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat
Murat
21 Mayıs 2020 16:44

Güzel bir atasözü geldi aklıma tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer gene kürkçü dükkanı.
Yıllar önce hep yerli ve milli olan toplardı fındığı ama 3 kuruş ucuza toplatmak icin getirdiler gurcistandan ve Bitti mi gürcistan macerası komşusuna 3kurusun hesabını yapan şimdi hızlı kitini hazırlasın.

Sami Akdeniz
20 Mayıs 2020 10:31

O kadar güzel anlatırlar ki benim de Gürcistan a gidesim geldi. Utanmadan sıkılmadan ovduler ya.

Sami Akdeniz
20 Mayıs 2020 10:29

Öyle bir anlattılar ki benimde Gürcistan a gidesim geldi bizden daha iyiymiş bak. Bunu yazanlar utansın be.

Burak Parlar
19 Mayıs 2020 23:46

Millet gurbette kalsın köyüne memleketine gidemesin neymiş hızlı kitle Gürcistan dan adam getireceklermiş arkadaş hızlı kiti vatandaşa yap da vatandaş gitsin memleketine böyle bişey yok ya

Kadir Şen
19 Mayıs 2020 21:03

Ahmet Şen

Mehmetcan Mikyas
19 Mayıs 2020 00:37

Ülkede binlerce işsiz varken niye yurt dışı

Hasan Ağıncak
19 Mayıs 2020 00:12

Ben fındığmı yabancıya toplatmam kendim toplarım olduğu kadar olmadığı kader

Fatih Gültekin
18 Mayıs 2020 23:46

En iyisi kendin topla daha ii olii

Yusuf Ahretlıkoglu
18 Mayıs 2020 15:24

gurcistandan adam alacaksam yerde kalsın calismıyorlar

Ömer Yayla
Reply to  Yusuf Ahretlıkoglu
18 Mayıs 2020 16:20

Yusuf Ahretlıkoglu topram ben geleyim senin hatrın için karın tokluğuna çalışırım

Yusuf Ahretlıkoglu
Reply to  Yusuf Ahretlıkoglu
18 Mayıs 2020 16:22

Ömer Yayla gel topram

Yusuf Ahretlıkoglu
Reply to  Yusuf Ahretlıkoglu
18 Mayıs 2020 16:30

Ömer Yayla gelcenmı

Ömer Yayla
Reply to  Yusuf Ahretlıkoglu
18 Mayıs 2020 16:35

Yusuf Ahretlıkoglu geleyim topram ayıp ettin

Sevim Yıldız
18 Mayıs 2020 14:58

Toplanıyor bizim insa.n lar yataktan 10 kalkmasa iş kalmaz toplanır

Findukçi
Findukçi
Reply to  Sevim Yıldız
19 Mayıs 2020 13:52

Sevim hanım 10 ‘a kadar yatan adamsan adam olmaz iş zamanı iş.. gezme zamanı gezme..

Ordulu bir dernek başkanı Fındık işçi problemine çare üretmiş.. Gürcistandan çalışmaya adam gelecekmiş… yillardır Rus kadinları yüzünd3n eşind3n boşanan eşine işkence yapanları unuttuk ne çabuk..
Gürcü kadinların bizim moruklarla güya evlenip sanki aşiret düğününde takılan takı kadar altın aldırıp para çarpan malsiz parasız ortada kalanları unuttuk ya da kasti yapilmak istenen bu saçmalıga.. TÜM KARADENİZLİ KADINLAR KARŞI DURUN..Bende Karadenizli ve fındıkçıyım.. O cenabet kadınların bahçene girmesini istemiyorum..