fbpx
Fındık Fındık Üreticisi Sanayileşmek İstiyor

Fındık Üreticisi Sanayileşmek İstiyor

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, fındık sektöründe sanayileşmenin gerekliliğine vurgu yaptı. ‘Ürettiğimiz fındığı natürel olarak ihracat yapmak durumunda kalıyoruz. Bu sorunun önüne geçilmesi adına biz sanayi kuruluşlarına ileri teknolojiden yararlanmaları şartıyla düşük faizli kredi verilmesini istiyoruz’ dedi.

Servet Şahin, fındık sektöründe sanayileşmenin gerekliliğine vurgu yaparak üretilen fındığın doğal (natürel) olarak ihraç edilmek zorunda kaldığını ve bu problemin ortadan kaldırılabilmesi için sanayi kuruluşlarına yüksek teknolojiden yararlanmaları koşuluyla düşük faizli kredi verilmesi istendiğini belirtti.

“Bizde 50 dış pazarda 250”

Fındık sektöründe yaşanılan problemleri aktaran Servet Şahin, “Ordu, Türkiye’nin ve Dünya’nın en fazla fındık üretimine sahip ili konumundadır. Ancak biz ne kadar fındık üretsek de fındığımızı işleyerek satamıyoruz. Ürettiğimiz fındığı doğal (natürel) olarak ihraç etmek durumunda kalıyoruz. Bu sorunun önüne geçilmesi adına biz sanayi kuruluşlarına ileri teknolojiden yararlanmaları şartıyla düşük faizli kredi verilmesini istiyoruz. Böylelikle sanayicilerimiz fındığı işleyerek ihracat yapacağı için fındıktan daha fazla gelir elde edileceğine inanıyoruz. Bizde 50 TL’ye satılan fındık dış pazara çıkınca 250 TL oluyor. Bu durum da hem il ekonomisine hem de ülke ekonomisine ciddi zarar veriyor” dedi.

Fındık sektöründe tekelleşme

Şu anda fındıkta tek bir alıcının olduğunu ve fındığın %60’ını bu firmanın aldığını söyleyen Şahin, “Bu firma hem ithalatçı hem de ihracatçı konumunda. Ayrıca bu firmanın Türkiye’de birkaç tane şirketi satın alarak piyasayı eline geçirmiş olduğu gözlenmektedir. Bizim şirketlerin sermayesi ise bu şirketin yarısı kadar yok. Bu yüzden bizim ihracatçı firmalarımıza ve sanayi kuruluşlarımıza daha çok destek verilmesini istemekteyiz. Fındıktan biz 2 buçuk, 3 milyar dolar değil, 10 milyar dolar para kazanmak istiyoruz. Yani biz fındığımızı işleyerek, çikolata olarak satmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, fındık sektöründeki bu durumu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na geçtiğimiz günlerde 365 Oda-Borsa Başkanı ile 61 Sektör Meclisi Başkanına yönelik Webinar Sistemi üzerinden düzenlenen bilgilendirme toplantısında aktardığını söyledi.

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x