fbpx
Fındık Fındık Üreticilerinden Sert Sözler !

Fındık Üreticilerinden Sert Sözler !

Fındık üreticilerinden, sezon öncesi sert sözler Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Albayrak, 9 STK temsilcisi ile birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde fındık konulu bir basın açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasında ilk olarak rekolte tahminlerine değinen Albayrak, “Çiftinin bizzat içerisinde olmayan çeşitli kurum, kuruluş ve örgütlerce yapılan karanfil ve zülüf sayımı ile ülke fındık üretiminin 815 bin ton civarında olacağının tahmin edilmesi gerçekleri ortaya koymuyor, üreticinin fındığını düşük fiyatla elinden alınmasının bir oyunudur” diye belirtti.

Albayrak, “Sermaye ve tekellerin emrinde olanların, nasıl bir fındık tablosu çizdiklerini ibretle izlemekteyiz. Bizler, çok iyi biliyoruz ki; bu durum böyle değildir.

Üreten çifti hakkını alamamakta ama aracı, kırıcı, tüccar, ihracatçı, fabrikatör hepsi kazanmaktadır.
Fındığın girdilerinde ki yeni gübre, ilaç, işçilik, nakliye gibi kalemlerde fahiş artışlar ve ülkemizde yaşanan enflasyon fındığın maliyetini yükseltmişti* diye konuştu.

FİSKOBİRLİK ile ilgili ciddi iddialar ortaya atan Albayrak, “Fındık üreticisinin örgütü olan FİSKOBİRLİK bir çıkar grubunun elinde yerli ve yabancı fındık tekellerine hizmet eder bir yapıdadır.
FİSKOBİRLİK yeniden yapılandırılarak çiftçiyi hizmet edecek yapıya kavuşturulmalıdır.

Trabzon merkezde 8 – 9 bin civarında ÇKS kayıtlı fındık üreticisi olmasına rağmen 25 yandaş üye ile Trabzon FİSKOBİRLİK kongresinin yapılmasını ibretle karşılıyor kınıyoruz. Böyle bir kurum üreciden yana tavır koyamaz tüm ürettiler bir araya gelerek FİSKOBİRLİK’e sahip çıkmalı fındık üreticisinden yana tavır koyacak anlayışları yönetime getirmelidir” şeklinde konuştu.

Fındık rekoltesinin bizzat fındık ürecisinin de içinde olduğu Tarım Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından belirlenmesi gerektiğini belirten Albayrak, “biz buna razıyız. Farklı kuruluşlarca belirlenen fındık rekoltesini yüksek gösteren tespitlere karşıyız. Fındık rekoltesi belirlenirken bizzat üreticilerin içinde bulunduğu uzmanlar kurulunca da maliyet belirlensin. Bu maliyet üzerinden enflasyon farkı ve çiftçinin kar payıda konularak taban fiyat belirlensin” dedi.

Albayrak, sözlerine şu şekilde konuştu: “Sektörün patronlarına sesleniyoruz. “Fındığınızı satmayın” da görün, naraları atarak üreticiyi tehdit ederek fındık fiyatlarının düşürerek fındık üreticisini üretimden soğutarak üretimden kopararak bir yere varamazsınız Yarın alacak fındık bulamazsınız.

Almanya’da markette 100 gramı 7.99 Avro olan fındık Trabzon’da kilosu 11 TL ise bu gök kubbe altında sizin vicdanlarına sesleniyoruz. Bu düzen böyle gitmez. Fiyat oyunları için TMO ve FİSKOBİRLİK’in piyasalara ve birbirlerine fındık vermeleri sömürü düzenine çomak sokmaz sermayenin ekmeğine yağ sürer üreticinin fındığının yok pahasına gitmesine sebep olur” diye vurguladı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

6 YORUMLAR

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Mehmet GünayHasan AslanCantürk KaradenizHasan TelciCelil Genç Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Mehmet Günay
Ziyaretçi

herkes fındık diyor ikdidar partisinden tık yok benmi duymadım

Cantürk Karadeniz
Ziyaretçi

fındığın fiyatı fazla bile işçi beleş yağmur beleş tohum diye de bi şey yok hazır alıcı da var bölge halkı hükümetten de memnun daha ne

Hasan Telci
Ziyaretçi

Sn üreticiler hükümet bütün tarım ürünlerini kaderine terk etti bunu kabullenin bakmayın şu kadar döviz falan getiriyor demelerine devletin en büyük geliri vergiler bu garanti gerisi teferruat karadenizde her seçim banko oy alan iktidar bunun bilincinde boşuna sizlanmayin ağlayarak sizliyarak alın teri satılmaz her yıl böyle demokratik tepkinin olmadığı yerde hakkını alamayacaksin bu böyle devam edecek senin benim sizlandigimiz gibi çocuklarımızda sizlanacak bu düzen böyle devam edecek

Celil Genç
Ziyaretçi

Karadeniz de Akp tulum çıkarıyor nerde Karadeniz vekilleri kimsenin sesi çıkmıyor.bazı dersler vermek gerekiyor bu düzen değişmeli kafalar değişmeli daha çok dinleriz yada okuruz Fındık’la ilgili açıklamalar

Hasan Aslan
Ziyaretçi

İmamoğlu Cumhurbaşkanı olacak onu bekleyin 30 tl olacak ama Onuda beğenmessiniz siz daha çok istersiniz

Habib
Ziyaretçi
Habib

İki seçimdir biz karadenizliler olmasa bugün ne ak parti vardı nede cumhurbaşkanı biz üzerimize düşeni yapıyoruz fakat anlatamıyoruz kendimizi bir İtalyan ferraro ya teslim olmuşuz gidiyoruz o bi işin kaymağını yiyor fakat kaymal balsiz yemez bizimkilerde üzerine balı da sürüyorlar gerisini siz anlayın