fbpx
Fındık Fındık Üreticilerimiz Emeğinin Karşılığını Almalı!

Fındık Üreticilerimiz Emeğinin Karşılığını Almalı!

Fındık fiyatı alımlarına dikkat çeken Samsun Milletvekili Erhan Usta, ‘TMO bir an önce piyasada fındık fiyatları oluşumunda görev üstlenmeli, üreticimizin emeğinin yabancı firma tarafından sömürülmesine müsaade etmemelidir’ ifadesini kullandı.

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 2019 yılı fındık alım fiyatını sordu. Fındık fiyatları hakkındaki yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığına sunan Usta, bunu sosyal medya hesaplarına taşıyarak önemle duyurdu.

FINDIK ÜRETİCİMİZİN KADERİDİR !
Milletvekili Usta, önergesinde şu ifadelere yer verdi: “17 Ağustos 2017 tarihinde, dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan TMO’nun fındık alım fiyatları 10 TL’dir. 26 Ekim 2018 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TMO’nun fındık alım fiyatı 14 TL olarak açıklanmıştır.

Geçtiğimiz sene fındık fiyatının hem çok geç açıklanması hem de açıklanan 14 TL’lik fiyatın dolar kuru kaynaklı maliyet artışlarını telafi edecek ölçüde olmaması sebebiyle üreticimiz mağdur olmaktan kurtulamamıştır.

Fındık üreticimizin kaderidir ve Türk fındığı İtalyan şirketinin vicdanına bırakılmamalıdır. Bu nedenle bir an önce 2019 yılı için, üreticimizi hem girdi maliyetleri açısından hem de bir tüketici olarak satın alma gücü açısından mağdur etmeyecek bir fındık fiyatı açıklanmalıdır.

TMO bir an önce piyasada fiyat oluşumunda görev üstlenmeli, üreticimizin emeğinin yabancı firma tarafından sömürülmesine müsaade etmemelidir. Üreticinin elinden ürün çıktıktan sonra açıklanan fiyat ancak stokçuları ve ihracatçı yabancı firmayı zengin eder. 2019 yılında TMO tarafından fındık alımı yapılacak mıdır? Bu sene fiyat ne zaman açıklanacaktır? Üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat açıklanacak mıdır? Açıklayacağınız fiyatta artan üretim maliyetlerini dikkate alacak mısınız?” açıklamalarında bulundu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
yilmaz
yilmaz
17 Temmuz 2019 11:24

benim yasim 51 ben bildim bileli hep soylenir tuccarlar ve aracilar findigin kaymagini yerler burada hep ciftci kardeslerimiz kaybeder .bu duzenin hic degisdiginide gormedim saygliarimla