Pazartesi, Şubat 6, 2023
8.4 C
Istanbul

Fındık üreticileri kara kara düşünüyor

Havaların sıcak olması fındık üreticilerini endişelendiriyor. Eğer bu yıl yeteri kadar kar yağmazsa fındıkların kaliteleri düşebilir.

Google News

Son Dakika

Havaların sıcak olması fındık üreticilerini endişelendiriyor. Eğer bu yıl yeteri kadar kar yağmazsa fındıkların kaliteleri düşebilir.

Ordu’da, hava sıcaklığı 15 dereceye kadar çıktı, beklenen kar yağışı olmadı.

Konuyla ilgili konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Fındıkta bir dinlenme süreci olması lazım ancak beklediğimiz kar yağışının olmaması nedeniyle fındık bu sürecini tamamlayamıyor. Fındık dallarında güneşli havayla birlikte karanfiller açtı ancak püsküllerde açma yaşanmadı. Maalesef fındığın istenilen sağlıklı doğumu yapabilmesi için dallarda tozlanma da olmadı.” dedi.

Soydan, “Maalesef bölgemizde hava şartları mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Meteoroloji verilerine göre havalar sıcak seyretmeye devam edecek. Bu durum fındığın geleceği açısından risk oluşturuyor. Fındık dalları acilen kar bekliyor.” diye konuştu.

Soydan, “Önümüzdeki mart ayında kar yağışı olur ve devamında zirai don yaşanırsa belli rakımların üzerinde fındık bahçeleri bundan olumsuz etkilenebilir. İnşallah böyle bir doğa olayıyla karşı karşıya kalmayız.” İfadelerini kullandı.

1 Yorum

  1. FINDIK FIYATININ 26 OCAK 2023 TARİHLİ HAFTAYA 50 RANDIMANDA 58 TL.OLMASI GÜNDEMDE.VATANDAŞLARIMIZ BU FIYATTAN ALIM YAPILMASI KONUSUNDA KARARLI.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Benzer Haberler