fbpx
Fındık Fındık Üreticileri Ek Gelir Kaynaklarına Yöneldi, Bunlardan Biri Tavukçuluk Oldu!

Fındık Üreticileri Ek Gelir Kaynaklarına Yöneldi, Bunlardan Biri Tavukçuluk Oldu!

Fındık üreticilerin çoğu fındığın son zamanlarda gerekli geliri sağlamaması sebebi ile kendilerine farklı gelir kaynakları aramaya başladı. Bunlardan birisi de Fatsa ilçesinin Kılıçlıköy Zeytin Mahallesi’nde yaşamakta olan, 41 yaşındaki fındık üreticisi Cemalettin Durdu oldu. Başlarda hobi ve ailesine sağlıklı bir besin kaynağı olması amacıyla tavuk yetiştiriciliğine başlayan fındık üreticisi Durdu, daha sonraları gelir kaynağı olarak da tavuk yetiştiriciliğine yönelmeye başladı.

Evinin bahçesinde ufak bir alanda yetiştiriciliğe başlayan Durdu, tüketimlerinin dışında çok az sayıdaki tavuğu pazarda satışa çıkarmaya başladı. Çevresinden gelen tavsiyeler üzerine üretim kapasitesinde artışa giderek, civciv, tavuk, horoz ve yumurta satışlarıyla fındığın yanında ek gelir elde etmeye başlamış oldu.

Üç çocuk babası Cemalettin Durdu, bu konuda açıklamada bulunarak, bölgede bulunan çoğu kişinin kendisi gibi fındık üreticisi olduğunu belirtti. 3 yıl önce hobi olarak başladığı tavuk yetiştiriciliği ile ilgili konuşan fındık üreticisi, “Şu anda yılda 10 bin civarında civciv üretme potansiyeline ulaştım. 150-160 civarında tavuk ve yanında da 30 kadar döllemek amacıyla horoz bulunuyor. Bunun yanında tavuk, horoz kesimi yapıyoruz. Bu şekilde kendi bütçemize ek gelir olarak devam ediyoruz. Günlük 80 civarında da yumurta üretimi mevcut.” ifadelerini kullandı. Yaptığı işi detaylıca anlatarak, yıllık üretim kapasitesini oldukça fazla arttırdığına değindi.

Yaptığı üretimin her bakımdan tamamen organik şartlarda olduğunu söyleyen Durdu, “GDO’lu yemler kullanmıyoruz. Yemi de kendim üretiyorum. Mısır, buğday, arpayı değirmende çekiyorum. Aynı zamanda arazi üzerinde hayvanlar yayılıyor. Bunun dışında da belirli periyotlarda yemleme yapıyorum. Dışarıdan hayvan almıyorum, bunlar tamamen kendi beslediğim ve büyüttüğüm hayvanlar.” şeklinde açıklamasını tamamladı. Yaptığı üretimde yemde dahi kendi ürününü kullanarak, yetiştirdiği hayvanlara hiç bir şekilde organik olmayan bir ortam sağlamadığına dair bilgilendirmede bulundu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Özay YaşarHasan MidillioğluAziz Yener Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Özay Yaşar
Ziyaretçi

Ihsan Tanrıvermiş

Hasan Midillioğlu
Ziyaretçi

“Yetmez ama evet..!” %64

Aziz Yener
Ziyaretçi

Hadi ordan yumurtayı kime satacan civcivi kime satacan