fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Fındık Üreticileri Bunu Kesinlikle Yapmalı!

Fındık Üreticileri Bunu Kesinlikle Yapmalı!

Fındık hasadının bitmesiyle birlikte yeni sezonun hazırlıklarına başlamak için bahçe bakım ve budama çalışmaları başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, budama yapılırken dip sürgün temizliğinin de yapılmasının şart olduğunu da belirtti. Yılmaz, dip sürgünü temizliğinin düzgün yapılmaması gibi durumlarda fındık ocaklarının iyi havalanmadığını ifade ederken, “Bu da öncelikle külleme edinmek üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmakta ve verimi negatif yönde etkilemektedir. aynı zamanda verim alacağımız dalların alacağı besin maddeleri bu dip sürgünleri göre paylaşılmaktadır. Bu sebeplerden nedeniyle dip sürgünlerinin gübreleme işlemi yapılmadan önce kesilmek suretiyle bahçelerimizden uzaklaştırılması gerekmektedir. Dip sürgünü temizliğinin ardından ocaklarımızda bulunan fazla dalların da kesilerek ocaklarımızın ortasının güneşlenmesi sağlanmalı ve dallarımızın tabi dallanması artırılmalıdır” dedi.

Bir diğer önemli noktanın da budama sırasında hastalıklı dalların kesilerek sağlıklı olan fındık bahçelerinden uzaklaştırılması olduğunu belirtirken “Budama esnasında özellikle dalların budanarak bahçelerimizden uzaklaştırılması ve tasviye edilmesi şarttır. Bu olmadığı takdirde bu hastalıklı dalların içerisinde yer alan dalkıran zararlısının diğer sağlıklı dallarımıza da geçmesi söz konusu hale gelecektir. Böylece bahçemizde dalkıran zararı artarak verim ve kalitemizin düşmesine sebep olacaktır” diyerek önemli yerlerin altını çizdi.

 

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments