fbpx
Fındık "Fındık Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı"

“Fındık Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı”

Trabzon Ticaret Borsa (TBB) Başkanı Eyyüp Ergan ve TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındığın bugününü ve geleceğini masaya yatırdı. Trabzon Ticaret Borsa (TBB) Başkanı Eyyüp Ergan ve TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındık hakkında değerlendirmelerde bulundu. Fındık piyasasının pandemi sürecinden kötü yönde etkilenmediğini bildiren Ergan, fındık ihracatında tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirtti. Bu sezon rekoltenin düşük olacağının altını çizen Arslantürk, “Devletin fındığa sahip çıkıp temmuz ayında TMO’nun fındık fiyatını açıklayarak üreticinin önünü görmesi sağlanmalıdır” dedi.

Türkiyenin pandemiyi iyi idare edebilmesinin piyasa koşullarında da etkisini gösterdiğini, pandemi sürecinin tarım ürünlerinin tüketimi gibi yararlı eklentileri olduğunu belirten Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, “Fındık pandemiden çok etkilenmedi. Gelecek yıl üzerinde de etkisi olabileceğini düşünmüyorum. Fındık, çay ve özellikle süt ürünlerinin tüketiminde artış oldu. Ülkemizde psikolojik olsun hizmet olsun pandemi sürecini iyi yöneterek ağır sonuçları olmadı. Tarım ürünleri olumsuz etkilenmedi. Pasta sektörü pandemi sürecinde hizmet vermediği için fındık tüketiminin azaldığını gördük. Buna rağmen fındıkta tarihi rekor kırmayı başardık. Bu rekor ihracata ve tüketime bağlı olarak gelişti. 300 bin tonun üzerinde ihracat gerçekleşti. Meblağ olarak ihracat 2 milyar doların üzerine çıktı. Sezonun bitmesine 2 ay olduğu halde bu sevindirici bir gelişmedir.” şeklinde konuştu.

TMO’nun temmuzda fındık fiyatlarıyla ilgili açıklama yapacağına vurgu yapan Ergan, “Fındık fiyatını kendi belirler. Geçtiğimiz sezon gibi bir rekolte beklemiyoruz. Bu sezon rekolte az olacak beklentisi var. Pazarda fiyatlar 24 lirayı görmüştü. Şimdi 19 liraya kadar düştü. Bu sezonda 3 doların altına düşeceğini sanmıyoruz. TMO alıcı olacağını daha önce açıklamıştı. TMO temmuz ayının ortalarında alıcı olarak bir açıklama yapacak. Üretici bahçeye inmeden fiyatlar belirlenecek.” dedi.

Sebahattin Arslantürk, “Pandeminin bu sezondan ziyade gelecek sezona olumsuz etki edeceğini düşünüyorum. İhracatta bir gerileme olabilir. Rekolte miktarının azalması da fiyatlar üzerinde olumsuz etkileri minimize edecektir. Yeni sezona üreticinin istediği fiyat miktarıyla gireceğiz. Türkiye’de fındığın var yılı, yok yılı var. Tarımsal faaliyetler ürünü etkiliyor. Pandemi sürecinde insanlar toprakla daha çok haşır neşir oldukları için fındıkta yol yılının var yılıyla arasındaki makas daha azalabilir. Geçen yıl 800 bin ton civarında rekolte gerçekleşirken, bu sezon 650 bin ton rekolte gözüküyor.” ifadelerine açıklamasında yer verdi.

Fındıkta hedefin üzerine çıkıldığına vurgu yapan Arslantürk, “2019 yılı ihracatta rekor kırdık. Mahsulün sezonsal hedefini de gerçekleştirmiş olduk. Fındık şu anda tüm zamanların rekorunu kırdı. Pastacılık sektöründe fındık tüketiminde daralma oldu. Pandemi dolayısıyla pastacılık sektörüyle fındık da olumsuz etkilendi. Devletin fındığa sahip çıkacağız sözünü yerine getirmelerini bekliyoruz. TMO’nun fındık fiyatını belirleyip insanların önünü görerek bahçesine inmeleri sağlanmalı. Bir an önce bu yapılmalı. En geç temmuzun ikinci yarısında fiyatın açıklanması gerekir.” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mırafatma Bilkay
1 Temmuz 2020 23:05

Bugune kadar fındık fıyatı acıkladınızda bunun altında fıyat verene ceza var dedınızmı. Hersene rekorte kırdık acıklaması yapıp uretıcıyı madur edıyosunuz keske uc yıl oncekı gıbı hıc sesınızı cıkarmasanızda fındık uretıcısı bırkac kurus kazansa. Koltuk rahat maasda gelıyo arada cay servısıde gel keyfım gel. Sonra cık rekolte kırdı dunya cok guzel deyılmı

Olgun Bilkay
1 Temmuz 2020 11:06

tabi rekor kirarsiniz sizler cebinizi dolduruyorsunuz çiftçi ne yaparsa yapsin kırılan rekoru soyleme çiftçinin kazandığını söyle

Recep Sağlam
30 Haziran 2020 20:37

Sayın başkan şimdi cicim ayı ondan sonra ne ayı geldiğini biliyorsundur çünkü meşhur bir laftır. Fındık pazara indimi üreticinin selası verilmeye başlar başkan ben 54 yaşındayım bildim bileli fındık üreticisiyiz. Hiçbir zaman yüzümüz gülmedi. Birsürü gider kalemi var bunun başında amele gideri oda fındık taban fiyatına göre yövmiye istiyorlar ve alıyorlar vermek zorundasın çünkü başka şansın yok. Fındık pazara indimi taban fiyatın altında satarsan hayırlı olsun eline biraz tuz dök ve yala üzerine bir şişede 1.50 TL verip aldığın suyu iç ateşin düşsün. Ondan sonra inle dur. Elyaş kıç kuru takıldur.