fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık toplama maliyetini bu yöntem ile yarıya indirin!

Ordu'nun Kabadüz ilçesinde kullanılan sistem ile fındıklar sepet yerine örtülerde toplanıyor. Sistem Kabadüz Ziraat Odası tarafından uygulanıyor ve proje ile fındık toplama maliyetleri yarı yarıya düşürülüyor.

Google News

Son Dakika

Ordu’nun Kabadüz ilçesinde kullanılan sistem ile fındıklar sepet yerine örtülerde toplanıyor. Sistem Kabadüz Ziraat Odası tarafından uygulanıyor ve proje ile fındık toplama maliyetleri yarı yarıya düşürülüyor.

Kabdüz ilçesine bağlı Esenyurt Mahallesi’nde bulunan 30 dönüm fındık bahçesinde yapılan örtü ile toplama uygulaması başarılı oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bahçe sahibi Züftü Altıntaş, örtü uygulamasının fındık toplamayı oldukça kolaylaştırdığını belirtti.

“HERKESE TAVSİYE EDİYORUM”

Bu yöntem ile zor olan fındık toplama işleminin kolaylaştığını belirten Altıntaş, “30 dönüm fındık bahçem var. Tamamının altını örtü ile kapattım. Olgunlaşan fındıklar örtüye dökülüyor. Dallarda kalanı fındıkları ise işçilerimiz silkeliyor. Bir kişi bir günde 12 çuval fındığı çok rahat toplayabiliyor. Herkese tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

İLK KURULUM MALİYETİ 60 BİN TL

Kabadüz Ziraat Odası Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi Ogün Kurt, örtü uygulamasının yamaç, düz bütün arazilerde uygulanabileceğini söyledi. Uygulamanın zamanla tüm üreticiler arasında yaygınlaşacağını umut ettikleri aktaran Ziraat Mühendisi Kurt, “30 dönüm fındık bahçesine örtü serimi yapıldı. İlk kurulum olduğu için 60 bin TL maliyeti oldu. Özellikle belirtmek isterim ki bu maliyet ileriki yıllarda kesinlikle olmuyor. Projenin uygulandığı bahçede fındıklar çok az kişi ile hızla toplanıyor. Kesinlikle fındıklar örtünün üzerine düştüğü için kayıp olmuyor. Fındıkların harmanlara serilmek yerine patoza verilecek. Yani bahçeden toplanan ürünler hızla patozlanacak. Projemiz başarıyı yakaladı. Önümüzdeki yıl birçok çiftçimizin bahçesinde bu uygulamayı göreceğimizden eminiz. Çiftçimizin korkmadan çekinmeden bu uygulamaya gönül rahatlığı ile geçmesini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler