fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Sorununu Çözemeyen Türkiye'ninkini Çözemez

Fındık Sorununu Çözemeyen Türkiye’ninkini Çözemez

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, Ordu’da vatandaşlarla buluştu. Fındık hakkında da konuşan İnce, fındık sorununu çözemeyenlerin Türkiye’nin sorununu çözemeyeceklerini söyledi.

Sivas’tan başlattığı ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ programı dahilinde Ordu’ya gelen eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, Altınordu ilçesi Atatürk Bulvarı’nda çay bahçesi ve kafelerde oturan vatandaşlarla sohbet etti. Halk ve esnaf gezisi sonrasında açıklamalarda bulunan İnce, Ordu’dan Samsun’a devam edeceklerini ve 81 ili gezeceklerini, daha sonra büyük ilçelere ve büyük köylere gideceklerini dile getirdi. Devam edecekleri bu yürüyüşü, 1000 günlük bir yürüyüş olarak planladıklarını ifade eden İnce, “Memlekette sorunları yerinde tespit edip onlara çözüm önerilerini üretiyoruz. Türkiye’de insanlarda şunu gördük. Şu ana kadar 13-14 il gezdik. İnsanlarda gördüğümüz, bu iktidardan da bu muhalefet yapısından da rahatsız insanlar. Biz insanlara seçenek sunuyoruz, yeni bir yol sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üreticinin Hakkı Verilmiyor

Ordu denince akla ilk olarak fındık geldiğini aktaran İnce, “Dünyadaki fındığın %65’ini biz üretiyoruz, Türkiye üretiyor. %65’ini üretmemize rağmen 450 bin fındık üreticisi aile, küçük işletme, aile işletmesi ne yazık ki 3-5 çikolata fabrikasının insafına bırakılmış durumda. Yani dünyada bu kadar tekel olup piyasayı bizim belirlememiz gerekirken en stratejik ürünü bile değerlendiremeyen, fındığın sorununu çözemeyen Türkiye’nin sorununu çözemez açıkçası. Yani 2 milyar dolara yakın bir gelirimiz var fındıktan ama fiyatını bile biz belirleyemiyoruz. Hamburg’da fiyat belirleniyorsa, bu üreticinin hakkının verilmediğinin en büyük göstergesidir. Onun için her bir memlekete gidip oranın yerel basınıyla olsun, sokakta insanlarıyla olsun, hiç kimseye haber vermeden, kalabalıklar yapmadan, yani milleti meydana toplayıp hitap etmek değil, milletin ayağına giderek karış karış sokaklarda dolaşarak insanlarımızla bire bir hasret gideriyoruz, konuşuyoruz, sohbet ediyoruz, dertleşiyoruz.” şeklinde konuştu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments