fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Fındık Piyasası Sömürü Sistemi Gibi"

“Fındık Piyasası Sömürü Sistemi Gibi”

Fındık üretiminde Dünyada ilk sırada olan Türkiye’ de fındığın değer görmemesi sebebiyle üretici toprağa küsüyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Piyasa sömürü sistemi gibi birkaç tekelci firmanın elinde. Sanki bir firmaya özel bir ayrıcalık verilmiş gibi insanlar bu firmaya mahkûm ediliyor” dedi.

Türkiye’ de ekonomik ve siyasi alanlarda stratejik bir konuma sahip olan fındık , henüz üreticinin yüzünü güldürmedi. Piyasa neredeyse tamamen yabancı tekele emanet edilmiş halde. Toprak Mahsulleri Ofisi fındık fiyatını henüz açıklamış değil, fakat bu bekleyiş sırasında üretici elindeki fındığının neredeyse yüzde 30′ unu pazarlara indirerek düşük fiyatlara satmak zorunda kalarak mağdur oluyor. Ülkemizde fındık yabancı sermayenin tekeline emanet edilmiş durumdayken, Ferrero’nun açıkladığı fiyat üzerinden alım yapan serbest piyasada fındık resmen değer görmüyor.

Üretici tekele mahkûm ediliyor

Nurittin Karan, fındık piyasasının yabancı tekelin eline bırakıldığını söylerken bir yandan da Fiskobirlik’ in tekrardan devreye girmesi çağrısında bulundu. Karan, “Her sezon öncesinde devletimiz fındık rekoltesini açıklayarak sezona başlıyordu. Bu yıl rekolte az olmasına rağmen ne rekolte açıklandı ne TMO fındık fiyatını açıkladı. Üretici ürünümüz para etsin diye beklerken fındık pazara indiği halde yetkililer fındık fiyatını açıklamış durumda değil. Piyasa sömürü sistemi gibi birkaç tekelci firmanın elinde. Firmalar üreticiyi neye layık görürse üretici fındığını o fiyattan satıyor. Üretici şu anda fındığın yüzde 30’unu pazara indirdi. Bu saatten sonra TMO fiyatı açıklasa bir şey ifade etmez. Fındık politikamız değiştirilmeli. Sanki bir firmaya özel bir ayrıcalık verilmiş gibi insanlar bu firmaya mahkûm ediliyor” diyerek eleştirilerini dile getirdi.

 

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments