Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık Oyunlarına Üreticilerimiz Düşmesin!

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Meclis’te yaptığı basın toplantısında Uluslararası Kuruyemiş Konseyi Türkiye’de bu yılki fındık rekoltesi tahminini beklenenin çok üzerinde açıklayarak fındığın çok bol olacağı yönünde bir algı yaratamaya çalışacak. Üreticilerimiz asla umutsuz olmasın. Bu kartelin de işbirlikçilerinin de depolarında fındık kalmadı. Bu sene üretim düşeceği için fındık fiyatı yükselecektir.” dedi.

Google News

Son Dakika

DON FINDIĞA İYİ GELİR(!)

”Ocak ayında tarımsal don oldu. Don fındığa zarar verdiği için rekolte düşeceğinden fiyatını yukarı çekecek bir olaydır. İhracatçı birlikleri, uluslararası kartelin ülkemizdeki temsilcileri hemen devreye girerek “don fındığa zarar vermez” deme gafletinde bulundular. Biz o oyunu bozduk. Sonra ihracat azaldı diyerek bir oyun kurdular. Geçtiğimiz günlerde açıkladım, bir önceki yıla göre azalmayı bırakın artmış. Bu oyunu da bozduk.” diyerek sözlerine başladı.

 

ÜRETİCİ AVCILARLA YALNIZ KALDI

”Şimdi yeni oyun var. TMO, üreticinin kalkanı olan fındıktaki destekleme alımını 30 Nisan’da kapattı. Üreticiyi avcılarla yalnız bıraktı. Fındık Türkiye’nin birinci ihracat kalemi. Tüm tarım ihracatının yüzde 10’u. Talimatla ve işbirliği ile tam da yeni sezondan önce alımı kapatarak fındık fiyatını aşağıda tutmak için uluslararası kartelle işbirliği yapan bir hükümet ve hükümet bürokrasisi ile karşı karşıyayız.”

 

INC ÜZERİNDEN OYUN

”Bir diğer oyun da şu, INC yani Uluslararası Kuruyemiş Konseyi’nin Türkiye’de bu yılki fındık rekoltesi tahminini beklenenin çok üzerinde açıklayarak fındığın çok bol olacağı yönünde bir algı yaratacağına dair tahminlerimiz var. Bütün bunların yanında üreticilerimiz asla umutsuz olmasın. Bu kartelin de işbirlikçilerinin de depolarında fındık kalmadı. Bu sene üretim de düşeceği için fındık fiyatı yükselecektir.” sözleriyle fındık fiyatı hakkında yorumlar yaptı.

 

 

ÜRETİCİYİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Kimse endişe etmesin Karadeniz insanının, Türk insanının gözünde açığa düşecekler ve ne mal oldukları anlaşılacaktır. Biz üreticimizin her zaman yanındayız. Üreticiyi sahipsiz, meydanı boş buldunuz, astınız kestiniz, attınız tuttunuz. Artık şunu bilin ki fındığın da, alın terinin de emekçinin de sahibi var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kuru gürültüye de algı oyunlarına da işbirlikçi taşeronlara da pabuç bırakmayız. Ne yaparsanız yapın, söylenecek daha çok sözümüz var. Bu daha başlangıç.” ifadeleriyle konuşmasını bitirdi.

2 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan hüseyin
Hasan hüseyin
30 Mayıs 2021 22:54

Site yönetimi mesajimi niye sildiniz.aynisini yazıyorum.bu 800 bin ton fındık neredeymis goktenmi yağacak bu fındık her gün bahçedeyim.yali fındık palaz fındık neredeyse hiç yok kara fındık orta çakıldak fındık çok yok ama idare eder. Ûreticinin alın terini yiyeni Allah a havale ediyoruz. Lâkin Allah ta insanlara akıl vermiş hakkını almak için toplu hareket etmek lazım örneğin kooperatifleşme lisanslı depoculuk vs…

Hasan hüseyin
Hasan hüseyin
30 Mayıs 2021 18:52

Bu 800 bin ton fındık nereden çıkacak bakalım göreceğiz.her gün bahçelerin içindeyiz yalı fındık palaz fındık çok çok eksik biraz çakılsak fındıkta var milletin alın terini yiyeni Allah a havale ediyoruz.ama Allah insana akil vermis elbet yapacağı işler vardır ama bizler toplu bir şekilde sesimizi çıkaramasak her sene bu işleri yasariz

Fındık Market

Benzer Haberler