Salı, Nisan 20, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık Maliyeti Belirlendi!

Google News

Son Dakika

Türkiye’nin yüzde 75’ini ürettiği milli ürünümüz fındığın maliyet analizini hesaplayan üretici ve Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, önemli açıklamalarda bulundu.

Şensoy, bu yıl olması gereken fındık taban fiyatını şu şekilde açıkladı ;  “Fındığın maliyeti bu yıl 15 TL 50 kuruş olarak ortaya çıktı. Buna birde yüzde 25 refah payı ekledik. Fındık üreticiden 19 TL 50 kuruştan alınması gerekir ki üretici mağdur olmasın” diye belirtti.

Yapılan açıklamada;   ‘Yetiştirme, gübreleme masrafları, yabancı ot mücadelesi, hasat ve harman masrafları gibi kalemleri hesaplayarak bir maliyet hesabı oluşturduk. Fındığın maliyeti bu yıl 15 TL 50 kuruş olarak ortaya çıktı. Canı yıllardır yanan üreticimiz bu fiyatı sahiplendi.

Biz bunu bilimsel ve teknik bir çalışma ile yaptık. Buna birde yüzde 25 refah payı ekledik. Fındık üreticiden 19 TL 50 kuruştan alınması gerekir ki üretici mağdur olmasın” şeklinde vurgulandı.

“Dünyada en kaliteli fındığı biz üretirken milli ürünümüz olan fındığa yeterince değer verilmiyor” diyen Şensoy, fındığın küresel sermayeye yem edildiğini önemle belirtti.

Şensoy, “Stratejik ürünümüz fındığın üretiminin yüzde 75’i bizim ülkemiz tarafından karşılanıyor. Avrupa’da geçen yıl bir fındık tüccarı 4 Euro gibi bir fiyattan fındığı satın alıyor. Bu 30 TL gibi bir fiyata denk geliyordu.

Bizim tüccarımız bizden 14 TL’ye aldı. Fındık bir sanayi ürünüdür. Bizim üreticimiz 13-14 TL bandında satarken Avrupalı üretici refah içinde üretimini sürdürüyor” diye devam etti.

Küresel güçlerin oturdukları yerden fındıkla ilgili bütün kararları aldıklarını belirten Şensoy, “Fındığı üreten ülke bizken ben neden bunun fiyatını belirleyemiyorum.

Emperyalist ve kapitalist düzen öyle bir sömürü düzeni getirdi ki fındığın fiyatını biz belirleyemiyoruz. Çok uluslu yabancı firmalar tarafından belirleniyor.

Bizim en fazla ihracat yapan firmamız çok uluslu bir firma. Burada bir tekelleşme söz konusu. Fındık gibi stratejik ürünümüz çok uluslu bir firmaya emanet” diyerek eleştirdi.

7 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sezai Ateş
20 Temmuz 2019 22:21

Hep yazdım yine yazicam kimler bu fındık üzerinde oyun oynayıp bu milletin rızkını alın terini yiyor yediriyorsa. Allah belasını versin

Kerim Karakiraz
Reply to  Sezai Ateş
20 Temmuz 2019 22:49

Sezai Ateş hükümetiniz abi kim başka 😡

Sezai Ateş
Reply to  Sezai Ateş
20 Temmuz 2019 22:51

Kerim Karakiraz beni nereden hukumetim cokdan şimdilik kapattım o defteri

Kerim Karakiraz
Reply to  Sezai Ateş
20 Temmuz 2019 22:52

Sezai Ateş o zaman bizim millet akıllanmıyor abi hala Karadeniz bölgesinde birinci çıkartıyorsa Akp yi daha konuşmaya gerek yok herşey bitmiş demektir

Sinan Kuş
20 Temmuz 2019 21:53

Findigin maliyeti bugun 38tl. 50tl.ye satilmali gecen yil 18tl.idi 9dan alim basladilar temo 10tl.verdi randiman geri gonder vs. Ugrastirip isi bilmeyen guneydogulu bugday misirdan anlayan insanlari randimanci koymuslar kardenizli findikci randimanci koy alim yerine cokmu zor geri gondermesi ayri maliyet birde tuccar temonun yakinina kamp kurmus temo gondersin tuccar alsin borclu olmayan findikci varmi neden cebinden veriyor borclaniyor gubre ilac alet edavat alirken niye 6000tl.still tirpan misina 50tl. Yag desn benzin 7.5tl. Mazot 7tl. Yevmiye ci 100u geciyor bunun birsuru masrafi var timari tirpani dal kesmesi yer cift surmesi ilaci gupresi toplamasi kurutmasi nakliyesi patozu vb.saymakla bitmez

Yilmaz Beslan
20 Temmuz 2019 21:09

Bizi böyle oyaliyorlar bunların sisdeminde cifciyok bunlar meclisde yemin edmislergaliba cifciye saip çikilmayacakdiye

Nedim Akyazi
20 Temmuz 2019 20:34

Nedense her sene belli oluyor oyun yine aynı oyun inmayın bunların yalanına dolanına

Fındık Market

Benzer Haberler