fbpx
Fındık Fındık Kabuğu Kömür Yakacağı Olarak Değerlendirilecek !

Fındık Kabuğu Kömür Yakacağı Olarak Değerlendirilecek !

– Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler: – “Altın değerindeki bu ürünümüzün kabuğundan faydalanmak için fizibilite çalışmalarına başladık”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, altın değerindeki fındığın kabuğundan faydalanmak için fizibilite çalışmalarına başladıklarını vurguladı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık üretilen illerde yakacak olarak kullanılan fındık kabuğundan kömür üretimi için çalışmalara başlandı.

Enerji uzmanlarıyla belediyede toplantı yapan Güler, fındık kabuğundan aktif karbon üretimi için fizibilite çalışmalarına başlanması yönünde talimatlar verdi.

Güler, buradaki konuşmasında, fındığın içi gibi kabuğunun da altın değerinde olduğunu belirterek, “Türkiye’de fındık üretiminde ilk sıralarda yer alan ilimizde fındığın içi kadar kabuğu da ekonomiye katma değer sağlayacak. Fındık kabuğundan aktif karbon üretimi için kolları sıvadık. Fizibilite çalışmaları başladı. Pratik şekilde ilerleyerek çalışmamızı geliştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Güler, Büyükşehir Belediyesi olarak farklı bir belediyecilik anlayışı içinde olacaklarını, ekonomiye, istihdama yönelik yatırımlara öncelik vereceklerini vurguladı.

Aktif karbonun, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle üretildiği belirlendi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Murat MicanAksaklı Ali ÖzyılmazSettar Yildiz Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Murat Mican
Ziyaretçi

🙂 ici bitti bir disi kalmisti. Oda yapilirsa tam olur.

Aksaklı Ali Özyılmaz
Ziyaretçi

YUH,Zaten öyle yapıyoruz.50 yıldır.

Settar Yildiz
Ziyaretçi

Bu belediye başkanı nerede yaşıyor acaba, fındık kabuğunun onlarca yıldan bu yana vatandaşın sobasında,kaloriferinde,ekmek fırınlarının ön ısıtmasında kullanıldığından haberi yok.