fbpx
Ana Sayfa Fındık "Fındık İhracatına Ciddi Katkı Sunduk"

“Fındık İhracatına Ciddi Katkı Sunduk”

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındıkla başlayıp kuru üzümle devam eden alımların Türkiye’nin bu ürünlerde yaptığı ihracata büyük bir katkı sunduğunu ifade etti.
Ana görev alanında bulunan hububat ve bakliyat gibi tarım ürünlerinin dışında ilk olarak 2006 yılında fındıkta üretici ve tüketiciyi koruyup piyasayı düzenleme adına müdahale alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındıktan olumlu sonuçlar almayı sürdürüyor. TMO’nun devreye girmesi ve açıkladığı alım fiyatları, fındık sektöründe üretim yapıp, yıllarca piyasa sorunları yaşayan başta üreticiler olmak üzere pek çok kesimi mutlu etti.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ofis olarak her zaman üreticinin memnuniyeti ve emeğinin karşılığını alması için çaba sarf ettiklerini söyledi. Müdahale alımı yaptıkları tüm ürünlerde verdikleri fiyatların büyük bir memnuniyetle karşılandığını dile getiren Güldal, “Alım yaptığımız ürün gruplarının artmasından dolayı hiçbir endişemiz yok. Çünkü fındık, üzüm, incir ve kayısı gibi ürünlerimiz bizim en çok ihracat yaptığımız, dünyada lider olduğumuz ürünlerin başında geliyor. Bu ürünlerin değerlerinin korunmasıyla beraber ülkemizin tarımsal ihracatının da değeri artmış oluyor. Fındıkla başlayıp kuru üzümle devam eden müdahale alımlarıyla Türkiye’nin bu ürünlerde yaptığı ihracata ciddi katkı sunduk.” ifadelerini kullandı.

Üreticiler Memnun

Güldal, fındıkta ülkeye 300 milyon dolarlık ilave bir katkı sağladıklarına vurgu yaparak kuru üzümde de bunu görmeye başladıklarını belirtti. Sahada yaptıkları incelemelerde üreticilerin memnuniyetini yakından gördüklerini söyleyen Güldal, “Ülkemizin her köşesinde herkes ofisin müdahale alımı yapmasını istiyor. Görev alanımızdaki ürünlerde biz bunlara cevap veriyoruz. Üreticilerimizin çokça memnuniyet ifade eden teşekkürleriyle karşılaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments