Pazartesi, Şubat 6, 2023
8.4 C
Istanbul

Fındık için büyük tehlike!

Son dönemlerde Ordu’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları erken çiçek açan fındıkları tehdit ediyor.

Google News

Son Dakika

Son dönemlerde Ordu’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları erken çiçek açan fındıkları tehdit ediyor.

Meteorolojik olarak anormal günler yaşıyoruz. Yaz meyveleri olan erikler, armutlar meyve veriyor, çiçekler açıyor. Havaların sıcaklığı şaşırtmaya devam ederken, fındıklarda da çiçekler görüldü.

Havaların sıcak devam etmesiyle erken çiçek açan fındıkları ciddi tehlike altına sokuyor. Fındıkların erken çiçek açmasıyla Mart ayında muhtemel zirai don karşısında ciddi hasara yol açmasından endişe ediliyor.

Gölköy’de mahallelerde fındık bahçelerinde inceleme yapan Gölköy Ziraat Odası da bu duruma dikkat çekerek yaptığı paylaşımda şöyle dedi;

Odamız Başkanlığınca Çetilli, Direkli, Bulut ve Kale Mahallesinde fındık bahçelerinde yapılan tespit üzerine mevsimin sıcak gitmesinden dolayı fındıkta erkek ve dişi çiçeklerin uyanmaya başladığı tespit edilmiş olup bir an önce havaların mevsim normallerine dönüp kar yağması dileğiyle”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Benzer Haberler