fbpx
Fındık Fındık Hasadı Öncesi Toplantı

Fındık Hasadı Öncesi Toplantı

Fındık üretimi yapan illerin AK Partili milletvekillerinden oluşan Fındık Çalışma Grubu TBMM’de toplanarak 2020 yılı fındık hasadı öncesi üreticilerin isteklerini ve beklentilerini konuşmak, değerlendirmek için bir toplantı düzenledi.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, fındık üretimi yapılan illerin milletvekilleri olarak, üreticilerimizin istek ve beklentilerini dile getirmek için fındık sezonu öncesi buluştuklarını geldiklerini söyledi. Öztürk, toplantıda ortaya atılan düşünceleri, fikirleri Tarım ve Orman Bakanına ve hükümete ulaştırmak için komisyon oluşturulduğunu belirtti. Geçen sene fındık fiyatlarının hasat öncesi açıklanmasının üreticiyi mutlu ettiğini vurgulayan Öztürk “Geçtiğimiz yıl fındık sezonunda uygulanan müdahale fiyatı ve Toprak Mahsulleri Ofisince sürecin iyi yönetilmesi üreticilerimizi ve bölge insanımızı memnun etmiştir. Zamanında ve yerinde müdahale piyasayı olumlu yönde etkilemiş ve etkin bir fındık piyasasının oluşturulmasına TMO katkı sağlamıştır. TMO’nun müdahale alımı yaptığı fındıkları piyasanın ihtiyacı olduğu dönemde, talebe göre piyasaya arz etmesi sonucu piyasayı yöneten bir model oluşmuştur. Piyasada fındık fiyatları ofis fiyatlarının üzerine çıkmıştır. Bu da uygulanan sistemin doğru olduğunun ve örnek teşkil etmesi gerektiğinin işareti olmuştur. İnanıyorum ki bundan önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da dünya fındık piyasasında Türkiye’nin kararları etkin olacaktır” şeklinde konuştu.

Yeni piyasanın oluşma döneminde fındık fiyatlarının önceden bilinmesinin sektörün tüm paydaşlarının yararına olduğuna vurgu yapan Öztürk “Devletimizin ana rol üstleneceği bir fındık piyasası, fiyatların pozitif yönde oluşmasını sağlayacaktır. İhracat potansiyelimizin ve ülkemize döviz kazandıracak ihracat miktarının artırılması için bu durumun gerekli olduğunu düşünmekteyiz. Kaldı ki yaşanan Covid-19 süreci iyi analiz edildiğinde, fındık sektörünün kontak kapatmadan döviz kazandırıcı faaliyetlerine devam ettiği ve ülkemiz için ne kadar önemli bir ürün olduğu açıkça görülmektedir. 700 bin hektar alanda 500 bin civarında üreticimizi doğrudan ilgilendiren, ülkemizin en önemli tarımsal ihracat ürünü olan fındıkla ilgili nihai kararı hükümetimiz verecektir. Üreticimizin mağdur olmaması için hükümetimizin gereken adımları atacağına inanıyoruz. Sürecin takipçisiyiz. Fındık üreticimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments