Pazartesi, Şubat 6, 2023
8.4 C
Istanbul

Fındık gübresi fiyatlarında rekor artış!

Geçen yıla göre yüzde 400’leri bulan fiyat artışı nedeniyle üreticiler fındık bahçelerine gübre atmakta zorlanıyor. Gübre satışı yapan Savaş Korkmaz, bu yıl gübre satışlarının yüzde 40 oranında düştüğünü belirterek, rekoltede yüzde 30’luk kayıp beklediğini söyledi.

Google News

Son Dakika

Geçen yıla göre yüzde 400’leri bulan fiyat artışı nedeniyle üreticiler fındık bahçelerine gübre atmakta zorlanıyor. Gübre satışı yapan Savaş Korkmaz, bu yıl gübre satışlarının yüzde 40 oranında düştüğünü belirterek, rekoltede yüzde 30’luk kayıp beklediğini söyledi.

Önceki yıl sezon başı, ortası ve sonu olmak üzere gübre fiyatında 3 defa değişiklik olduğunu bu yıl ise en az 10 defa fiyat değişikliği olduğunu ve fiyatların aşırı yükseldiğini ifade eden Ünye Burak Tarım Ürünleri yönetim kurulu üyesi Savaş Korkmaz, bu nedenle bu yıl gübre satışlarının yüzde 40 oranında düştüğünü belirtti.

Gübre atmamanın fındık rekoltesinde yüzde 30’luk bir verim kaybına yol açacağını ifade eden Savaş Korkmaz, bu verim kaybı düşünüldüğünde gübre atmanın üreticilerin lehine olacağını söyledi.

GÜBRE FİYATI SEZONA 10 BİN TL’DEN BAŞLADI

Gübre fiyatında bu yıl en az 10 defa fiyat değişikliği olduğunu belirten Korkmaz verdiği bilgide; “Gübredeki fiyat değişikliği normalde sezon başında, ortasında ve sonunda olmak üzere 3 defa oluyor. Geçen yıl gübre fiyatı sezona tonu 1.450-1.480 TL’den başladı. Sezon ortasında 2 bin TL ve sezon sonlarına doğru 2 bin 200 TL bandını gördü. Bu sezon ise gübre sezona tonu 10 bin TL’den başladı. 11 bin TL oldu. 11 bin TL’den 7 bin 400 TL’ye düştü. 7 bin 400 TL’den 4 bin TL’ye düştü. 4 bin TL’den 5 TL’ye çıktı. 6 bin TL oldu, 7 oldu ve en son 7 bin 500 TL oldu. Bu yıl gübre fiyatı böylelikle en az 10 defa fiyat değişikliğine uğradı.” dedi.

DALGALANMADAN DOLAYI ÜRETİCİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

Gübre fiyatındaki dalgalanmadan dolayı üreticinin önünü göremediğine işaret eden Korkmaz, “Bu yıl aşağı-yukarı öyle hareketler oldu ki üretici önünü göremedi, önünü göremeyince bir yol haritası belirleyemedi, gübre ihtiyacını sürekli öteledi.” şeklinde konuştu.

SATIŞLAR YÜZDE 40 DÜŞTÜ…

Bu yıl gübre satışlarının yüzde kırk oranında azaldığını ve üreticilerin bir kısmının gübre miktarını azalttığını, bazı üreticilerin ise hiç gübre atmadığını vurgulayan Korkmaz şöyle devam etti; “Bu yıl üretici gübreyi azalttı. Şuanda gübre satışlarımız geçtiğimiz yıllara göre yüzde 40 oranında azalma var. İlçe Tarım ve Ziraat Odaları ve fındık üzerinde çalışma yapan kurumlar sezondan önce gübreyi, gübrenin fındığa etkisini üreticiye anlatması lazımdı. Özellikle azot gübresinin fındığa direkt olarak yüzde 30 etkisi var. Fındığın gelişiminde, içini doldurmasında, dalların gelişiminde etkisi var.

ÜRETİCİ GÜBRE ATMADIĞI TAKDİRDEKİ ZARARINI İYİ HESAP ETMELİ…

Fındık zamanı geldiğinde dalda görülen fındıkların en az yüzde 30 oranındakini patoz boşa atacak, çuvala giren fındıklarda azalma olacak. Üretici, gübre atmayarak kazanç elde etme hesabı yaparken yüzde 30’luk verim kaybının da hesabını yapmalı, buna göre hareket etmeli. Çünkü gübre atılmadığında yüzde 30’luk ürün kaybı ile gübre fiyatı kıyaslandığında üretici gübreyi ötememeliydi diye düşünüyorum. Üretici hiç atmamak yerine yüzde 50 oranında da olsa bahçesine gübre atmalı, bahçeler gübreden mahrum bırakmamalı.

DANIŞMANLIK FİRMALARININ ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALMALIYIZ

Diğer taraftan artık fındığa danışmanlık yapan firmalar çoğaldı. Bunların önerilerini dikkate alarak tarımı ona göre yapmamız lazım. Geçmişten gelen örf adet ve ananelerimize göre yapılan tarım bitti. Şuanda yeni bir sistem var. Bu sistemde sadece gübre değil fındığın dal kesimi, ilaçlaması, gübre atma zamanı ve gübreyi nereye atacağımız ki eskiden gübreyi ocakların dibine atıyorduk. Ama şimdi öğrendik ki gübre fındık dalının iz düşümüne atılıyor.” (Ünye KENT Haber)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Benzer Haberler