Pazar, Mayıs 29, 2022
8.4 C
Istanbul

“Fındık fiyatları TMO’yu geçecek!” dikkat çeken açıklama!

Bindaş Fındık Sahibi Yılmaz Bindaş, serbest piyasada fındık fiyatlarının TMO’nun fiyatlarının üzerine çıkacağını söyledi.

Google News

Son Dakika

Bindaş Fındık Sahibi Yılmaz Bindaş, serbest piyasada fındık fiyatlarının TMO’nun fiyatlarının üzerine çıkacağını söyledi.

Yılmaz, fındık piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı; 01 Eylül 2021 tarihinde başlayan fındık sezonu hava şartları dolaysıyla orta ve yüksek kesimlerde harman süresi ekim ortalarına kadar sarktı.

Sezonun ilk dönemlerinde kıyı kesim üreticileri hasadını erken tamamlayarak fındığı hızla pazara indirdi. Alt kesimlerde erken hasat ve geçen dönemki kuraklık nedeniyle randımanlar iyi gelmedi. İhracatçı istediği kaliteyi yakalayamayınca fiyatlarda biraz serin davrandı ve hızlı arz etkisiyle fiyatlar %50 randımanda 23’lere kadar indi. Ekim ortalarına yaklaştığımız bu günlerde ise orta ve üst kesimden gelen fındıklar biraz işçi bulamama birazda havaların etkisiyle iyice olgunlaştıktan sonra hasat edilebildi haliyle randıman yükseldi ve kalite iyileşti. Üreticinin fındığı pazara ulaştırması mevsim şartları nedeniyle de doğal olarak kontrollü olmuş oldu. Düşen fiyatlar arzın azalması ve kaliteli ürün ve en büyük etken TMO faktörü sebebiyle geri dönüşe geçti. Tabi ki bu arada Türk lirasındaki değer kaybını da göz ardı etmemek lazım.

Hali hazırda eylül ayı itibariyle ihracat rakamı 30 bin ton iç fındık, iç tüketim yaklaşık 10 bin ton kabuklu fındık, TMO’dan alınan randevular 80 bin ton kabuklu fındığı işaret ediyor. Yani fındık hızla piyasadan çekiliyor. İhracat için ortalama 600 bin ton, iç tüketimde 110 bin ton kabuklu fındığa ihtiyaç var. Hesap ortada ihracatçı eninde sonunda TMO’nun kapısına dayanacak. Nasıl hesap yapılırsa yapılsın benim tahminim kısa vadede serbest piyasada %50 randıman fındık arz/talep etkisiyle TMO fiyatlarını yakalayacak hatta geçecektir. Geçen seneki veriler sizi aldatmasın geçen sene TMO fiyatları serbest piyasanın altında kalmış idi.

Üreticilerimize çileli geçen bu hasat mevsiminde alın teri fındıklarını malından bıkmış gibi biran önce elden çıkarmamalarını tavsiye ediyorum.

Tüccar düşmanlarına da bir söz söylemeden geçemeyeceğim bizim için fındığın ucuz olması veya pahalı olması fark etmiyor. Yüksek fiyattan alırsak ona göre satıyoruz. Üretici ne kadar iyi fiyata satabilirse bizde o kadar işlem yaparız yani bizde kazanırız.

Tüm müşterilerimize ve takipçilerimize hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler