fbpx
Cuma, Eylül 24, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık fiyatları neden düştü? Fındıkta planlar tutmadı

Fındık piyasasında durgunluk hakim. Serbest piyasada geçtiğimiz haftalarda 23 lira 50 kuruştan satılan fındık yeni haftaya da aynı fiyattan girdi. Bu durum fındık üreticilerini zora soktu.

Google News

Son Dakika

Fındık piyasasında durgunluk hakim. Serbest piyasada geçtiğimiz haftalarda 23 lira 50 kuruştan satılan fındık yeni haftaya da aynı fiyattan girdi. Bu durum fındık üreticilerini zora soktu.

Fındık hasadının bitmesi kurutma işlemi ve çuvallamanın ardından sıra geldi ticarete. Pazara inen fındıkta üreticiler umduğunu bulamadı. TMO levant kalite 50 randıman fındığı 26 lira 50 kuruştan alıyor ancak bu fiyat tüccarda 23,5. TMO’nun parayı 21 gün sonra yatıracağını açıklaması fındık üreticisini tüccara yönlendirdi.

Serbest geçtiğimiz hafta 23 lira 50 kuruştan satılan fındık fiyatları, yeni haftanın ilk gününde de değişmeyerek aynı fiyattan satılıyor.

OKULLARIN AÇILMASI, GERİ DÖNÜŞLER…

Bunun en önemli etkeni okulların açılması ve gurbetçilerin dönmeye devam etmesi olarak gösteriliyor. Fındık fiyatının durgun olmasının bir başka nedeni randımanla birlikte kilo fiyatının 28-29 lirayı bulmasına rağmen TMO’nun aldığı fındıkların parasını 21 gün sonra ödemesi olarak gösteriliyor. Bu nedenle üreticilerin çocuklarının okul ihtiyaçları ve yaşadıkları İstanbul, Almanya gibi geldikleri yerlere dönmeleri nedeniyle tercihlerinin tüccar oluyor. Bu durumunda serbest piyasada durgunluğa neden olduğu ifade ediliyor.

İYİ PARTİ, “TMO YARISINI PEŞİN DİĞER YARISINI DA 21 GÜN İÇİNDE ÖDEMELİ”

Bu duruma tepki gösteren İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, “TMO, önce ki yıllara göre bu sene sanki biraz daha sistematik girmiş. Yapılan çalışmalar yakınen takibimizdedir. Zira burada eksik olan en önemli konu ödemelerin 21 gün içerisinde yapılacak olması. Adam biletini almış yarın İstanbul’a veya Almanya’ya gidecek. Diyeceksiniz ki hesabına yatar. Yatar ama bu adam gitmeden amele parasını nasıl ödeyecek? Kimden alacak? Gittiği zaman okullar başlıyor. Bir yanda düğün sezonu, bir yanda hastası derdi, kederi olanlar var. Bunların acil ve zaruri ihtiyaçları nasıl karşılanacak? Hiç olmasa aldığı ürünün yarı parasını peşin yarısını da 21 gün içerisinde ödeseler daha iyi olmaz mı?” diye sordu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler