fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık fiyatları neden artmıyor? Fındık 1 yıldır 24 TL

Fındık üreticisi zor günler geçiriyor. Serbest piyasada fındık 23-24 TL’den satılıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜM KÖY-SEN Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, fındık üreticisinin kabul edilemez bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Google News

Son Dakika

Fındık üreticisi zor günler geçiriyor. Serbest piyasada fındık 23-24 TL’den satılıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜM KÖY-SEN Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, fındık üreticisinin kabul edilemez bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Son 1 yılda fiyatların artmadığını belirten TÜM KÖY-SEN Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, 23 TL’nin geçen seneki fiyat olduğunu belirtti. Sağra, “Daha birkaç gün önce benim yanımda üretici 23,50 TL’den fındığını sattı. Bu olacak iş mi? Geçen seneden bu seneye her şeyin fiyatı artmış fındık fiyatı artmamış. Üretici gerçekten büyük bir hayal kırıklığı, kızgınlık içerisinde. Ama yapacak da çok fazla bir şeyi yok. Çünkü önünde fazla bir seçenek yok ve her şeyden önce üretici örgütlü değil. Hakkını savunabilmek için bir araya gelerek güçlü yapılar oluşturmamış” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİ YANIYOR BUNLARIN SESİ ÇIKMIYOR”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ın işini yapmadığını belirten Sağra, “Üretici yanıyor bunların sesi çıkmıyor. Çıkanlar da sadece ve sadece tekeli eleştirerek bir anlamda hedef saptırıyor. Fındığın fiyatının 26,50 TL ilan edildiği bir ortamda tekel 20 TL’ye de 21 TL’ye de fındık alır. Asıl sen 30 TL isterken, 30 TL kırmızı çizgimizdir derken 26,50 TL fiyat açıklayanlara ne diyeceksin. Kırmızı çizgini çiğneyenlere ne diyeceksin onu de” diye konuştu.

“HER NE OLURSA FİYAT HAKKINDA AÇIKLAMA YAPMAYACAKSINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatını açıklanmadan önce TZOB Başkanı Bayraktar’ın Ordu, Giresun, Trabzon başta olmak üzere fındık bölgesi ziraat odalarına “Her ne olursa fiyat hakkında açıklama yapmayacaksınız” şeklinde yazı gönderdiğini belirten Sağra, “Bu olacak şey midir.  Ziraat odalarının bir görevi de üreticinin hakkını savunmaktır. Ziraat odalarının bütün harcamalarını, maaşlarını üretici verdiği aidat ile karşılar. Üreticinin de ziraat odalarına 1 lira borcu yoktur. Yoksa destek alamaz” dedi.

“FINDIKLA İLGİLİ TEK KELİME ETMEDİ”

TZOB Başkanı Bayraktar’ın 2018’de 50 bin TL maaş aldığını kaydeden Sağra, sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi bu kişi neredeyse bütün bir sezon boyunca fındıkla ilgili tek kelime etmedi. Üreticinin hakkını savunmadı. Geçen gün ise bir açıklama yapmış tüccara kantarı doğru tartın demiş. Güya üreticinin hakkını savunuyor. Bayraktar üreticinin hakkını savunacaksa kantardan önce fiyat açıklanırken ne olması gerektiğini söylemeli. Bu olmuyorsa da kendisi gerekeni yapmalı. Ama hepsinde kapatılırım korkusu var.” (Orduolay)

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Aydin
Aydin
7 Eylül 2021 20:01

Biz akparti millet vekillerine kirmizi çizgiyi cektik zaten!

Benzer Haberler