Salı, Nisan 20, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık Fiyatını Üretici Belirleyecek

Ünyeli Fındık İhracatçısı Hasan Basri Durak fındık fiyatındaki artış ve düşüşlere farklı bir cepheden baktı. Durak, fiyatları çıkaranın da düşürenin de üretici olduğunu söyledi.

Google News

Son Dakika

Ünyeli Fındık Tüccarı ve İhracatçısı Hasan Basri Durak, fındık fiyatındaki artış ve düşüşlere farklı bir cepheden bakarak, şunları söyledi:

“Sezon başında TMO 22 lira fiyat verince serbest piyasadaki fındık fiyatı 21,5 liradan sezona başladı. Bu fiyata üretici fındığını getirmedi. Getirmedikçe haliyle arz yoktu, ama sezon başıydı, talep vardı. Talep olunca 21,5’tan fiyat yükseldi, 22 oldu. Kısa sürede 23, 24 ve 25 liraya kadar çıktı.  25 liraya çıkınca piyasaya fındık gelmeye başladı. Birden fındık gelmeye başlayınca da arz yükseldi, talep azaldı. Talep azalınca fındık fiyatları bu sefer aşağı düşmeye başladı.

Eylül Ekim ayında aynı havaya hepimiz girdik, fiyat 30’a çıkacak, şu olacak bu olacak diye. Tabi alan da elindeki fındığı satmadı, satmayınca fındık herkesin elinde bekledi. Bu arada Eylül Akim ayı kaybedildi. Daha sonrasında satmaya kalkınca da otomatik olarak fiyatları aşağı düştü.

Yeri geldiğinde bu malı satacaksın

O ara da bizim kaçırdığımız en büyük şey şu oldu; şuanda dünya fındığının yüzde 30-40’ını tüketen bir kartel var. Birilerinin kötü dediği bu firma fındığı tüketmezse ne olacak? Eylül, Ekim ayında çok fındık tüketen firma kendini başka yerlerden fındık alma mecburiyetinde hissetti. Belki bizden daha uygun da almadı. Ama ihtiyacını görmek mecburiyetindeydi, alım yaptı. Fındığı veremezsen veya bir fiyat veremezsen adam bu fındığı bir yerden alacak. Neticesinde bu firmalar 1-2 yılda meydana gelmiyor. Verilmiş sözleri var. Yapması gereken ürünler var. Bunları zamanında yerine teslim edemezsen ki bu firmalar fındığı almak mecburiyetinde. Biz söz verdiysek yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Ben 21,5 liraya fındık aldım, 25 liraya çıktı diye vermemek olmaz. Bunu hem alacaksın, yeri geldiğinde zararına da olsa vereceksin. Çünkü biz olaylara günlük bakamayız. 1960 yılından beri Durak Fındık  bu günlere gelmişse verdiği sözü yerine getirdiği için bugün bu duruma gelmiştir. Bu çikolata fabrikası da öyle, diğer çikolata fabrikaları da öyle.

Bu fiyat böyle devam eder

Biz Türk milleti olarak orta noktamız yok. Çıkarsa zirveye çıkacak, düşerse sıfıra düşecek.  Şuanda fındık 21,5-22 trendinde devam ediyor. Piyasa bugün bu fiyatlara bir müddet böyle gitmek durumunda. Çünkü hala 22 liralık bir TMO garantisi var. Üreticinin elinde de yüzde 20-25 arasında bir fındık olduğunu tahmin ediyoruz. Üretici tercihini TMO’ya götürürse demek ki fiyat 22 liranın altına gelmemesi lazım. Ama ben 500 lira, 1000 lira için uğraşmam diyorsak böyle bir sevide devam edecek gibi görülüyor.” dedi.

6 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İsmail Hakkı uzun
İsmail Hakkı uzun
2 Mart 2021 14:12

Sizler. Ülkemiz in kalkınmasında ve istıhdamında yüksek katkısı olan ünyemize de(ÖZEL ÜNYE CAKIRTEPE HASTAHANESİ) gibi de bir sağlık kurumunu kazandıran iş insanı ve sanayicisi olarak. Sizlerle gurur duyuyoruz ÜNYE nin ülkemizdeki gururu sunuz ancak fındık konusundaki üreticinin istem dışı fiyat belirlemesi de doğrudur. Turkiyedeki üretici den bahsederken bir kaç yüz KİŞİ değil en az 3.4 Milyon kişi bu kadar üretici nasıl bir sektör oluşturabilir ki fındıkta ki hakkı olan fiyatı belirlesin belıeleyemez kaldıkı yöneticilerimiz dahi orman mahsülü olduğunu söylüyorsa bizzatihi ben tanıklarından im otuz yıl önce rahmetli DEMİREL ‘in sözlerini bugün de dillendiriyorlar. 20 donüm bahçe 3. ton fındık verir. 4 kişilik bir. Aile duşünelim. Gübre ilaç bahçeleme toplama patoz kurutma işçiliğini üretici kendisi yapsa yinede yarısı kalır. Üretici kendi bahçesinde yevmiye çalışsa o zaman hakkını alabilir. 30 ₺Fındık ithal ediliyorsa. 21.22 ₺üreticimiz satıyorsa bu adaletli değil FINDIK ülkemizdede işleniyor gıdaya dönüşüyor. Üreticimize de hakkı na da sahip çıkmak sizlere düşmektedir. T.M.O ile REKABET edenlerle mücadele edebilirsiniz. SAYGILAR İ.H.U

Mümtaz Kibar
Mümtaz Kibar
2 Mart 2021 02:00

Fındığın masrafları 2 adet dip temizleme,2 adet dip filiz alma,3 adet gübre atma,4adet yaprak gübresi,3_4 adet zirai ilaçlama,çapalama,toplatma,patoz ücreti,dal budama,budama materyalinin temizliği ,makinalı tarım alet masrafları,işçi konaklama giderleri olarak düşünüldüğünde dönüm başına 1500 ila 2000 lira arası masraf yapılmaktadır.Bu zirai bakım bedelidir,gerisini siz düşünün, niye kg fiyatı 30 lira olmalıdırın cevabıdır,allah üretene sabır versin.Emekler zayi olmasın,ne diyelim başka🤔🤔

Mümtaz Kibar
Mümtaz Kibar
2 Mart 2021 01:48

Fındığın hakkı 30 liradır,3 ton fındık 90bin, 45 bini en az masraf,bu miktar yapacağın zirai bakıma bağlı olarak artacaktır,45 bin lirada köyde 4 kişilik bir aileye ancak yeter.

Sinan
Sinan
1 Mart 2021 19:26

Insallah bu yazıyı okuyanlar sana gram findik vermez de, sende açlık dan sürünürsün. Biz, bir bir topluyoruz o findikları. Bakimini yaparken dizlerim mahvoldu. Gübresiydi ilaciydi. Sen de ofisinde benim findik satmami bekliyorsun. O findik alicisi firma bizi sömürüyor görmuyormusun. Cevap yaz bana.

Last edited 1 ay önce by Sinan
Fındıkçı
Fındıkçı
1 Mart 2021 13:29

Yok efendim degerlendirme yanlis ureticinin elinde 30 bin var en fazla uzayda yasamiyoruz koyu olmayan findikci olmaz heralde rekolteyi 670 olduguna hala inandiginizi sanmiyorum gelecek rekolteninde cok az olacagi hatta tarihin en az rekoltesinin geldiği görünmekte findik gelmez sizde beklersiniz olmayan findik gelmeyeceğine göre bu ayı çıkarmanız zor görünüyor

Zeki kandiş
Zeki kandiş
Reply to  Fındıkçı
2 Mart 2021 17:01

Allah çiftçi nin yardımcısı olsun

Fındık Market

Benzer Haberler