Pazartesi, Ekim 3, 2022
8.4 C
Istanbul

“Fındık fiyatından 20 lira kesildi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındık alım fiyatına ilişkin, "Biz de üretici de fındıkta 4 dolar istedik. 4 doların Türk lirası karşılığı şu an ortalama 72 lira. Ancak iktidar, bu rakamdan 20 lira kesti." dedi.

Google News

Son Dakika

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındık alım fiyatına ilişkin, “Biz de üretici de fındıkta 4 dolar istedik. 4 doların Türk lirası karşılığı şu an ortalama 72 lira. Ancak iktidar, bu rakamdan 20 lira kesti.” dedi.

“EN BÜYÜK ALDATMACA”

Torun, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, fındık üreticisinin, tarihin en büyük aldatmacasıyla karşı karşıya olduğunu savundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu açıkladığı fiyatın, tek kelimeyle “siyasi kurnazlık” olduğunu savunan Torun, “Fındığın gerçek fiyatı Erdoğan’ın açıkladığı gibi 54 lira değildir. Fındık fiyatı ayrı, alan desteği ve gübre-mazot desteği ayrı hesaplanır. Destekler düşüldüğünde, bu iktidarın fındığa layık gördüğü rakam 52 liradır.” değerlendirmesinde bulundu. Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) bugün açıklama yaparak duyurulan rakamları yalanladığını ileri süren Torun, şöyle devam etti:

RESMİ AÇIKLAMAYA GÖRE FINDIK FİYATLARI

“Resmi açıklamaya göre sivri kalite fındık fiyatı 51, levant kalite fiyatı 52, Giresun kalite fiyatı ise 53 liradır. Yani Erdoğan, Altınordu Meydanı’ndan gerçek fındık fiyatını açıklamaktan korkmuştur. Tüm destekleri de fiyatın üstüne ekleyerek açıkça üreticinin aklıyla alay etmiştir. Ayrıca aldığımız bilgilere göre TMO bu düşük fiyatlar üzerinden de bir hizmet bedeli kesintisi yapmayı planlıyor. Bu kesinti yapılırsa, Giresun kalite fındık 51 lira 94 kuruşa, levant kalite fındık fiyatı 50 lira 90 kuruşa düşecektir. Buradan uyarıyoruz, zaten fiyatları kuşa çevirdiniz, bu kesinti yapılırsa ortaya çıkacak durum tam bir rezalet olacaktır. Bu konunun da sonuna kadar takipçisiyiz. Açıklanan gerçek fiyat üzerinden bir kesinti yapılmasa dahi 52 liralık fiyat, bugünün döviz kuru ile 2,9 dolardır. Bu rakam geçen yılki 3,1 doların da altındadır. Yani fındığın dolar bazında değeri azaltılmıştır. Dünyadaki fındık üretimi düşmüşken, fındığın dolar bazındaki değerini düşürmek, üreticiye ihanet etmektir, kul hakkı yemektir. Bu fiyat, üreticinin değil, gizli ellerin fiyatıdır. Bu fiyat, fındığı dolarla ucuza toplamak isteyen yabancı şirketleri sevindiren bir fiyattır. Biz de üretici de fındıkta 4 dolar istedik. 4 doların Türk lirası karşılığı şu an ortalama 72 lira. Ancak iktidar, bu rakamdan 20 lira kesti.”

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler