Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındık Fiyatı Yükselişte

Google News

Son Dakika

Haftaya 21 liradan giriş yapan fındık yükselişe geçti. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 22 liradan alımını yaptığı fındık, serbest piyasada 23 liraya kadar çıktı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının ilerleyen günlerde daha da artmasını beklediklerini ifade etti.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ağustos ayında 22 liradan alımı yapılan fındık fiyatlarının, TMO fiyatlarının altında kalması üreticileri endişelendirmişti. Bu hafta başında 21 lira seviyelerinden işlem gören fındığın Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 23 liradan alınacağı duyurulmuştu. Bu açıklama sonrasında serbest piyasada da bazı tüccarlar tabelalarına fındık fiyatını 23 lira olarak yazmaya başladı. Fındık fiyatının serbest piyasada TMO’nun üstüne çıkması da üreticileri mutlu etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatındaki yükselişin süreceğini umut ettiklerini söyledi. Fiyatın artacağı umuduyla üreticilerin pazara fındık indirmediğini bildiren Soydan, “Üreticilerimiz kafalarında 25 ile 30 lira arasında bir fındık fiyatı belirledi. Bu nedenle beklentilerini karşılayacak fiyat piyasada oluşmadan fındığını satmak istemiyor. Bu da arz-talep dengesini etkiliyor. Biz bu nedenle fındık fiyatların daha da artacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler