Salı, Nisan 20, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık fiyatı üzebilir!

Google News

Son Dakika

Son iki yıl içinde serbest piyasada fındık fiyatının tavanı da delip geçmesinin ardından, şu sıralardaki serbest piyasada fındık fiyatını kabul etmek gerçekten de mümkün değil.

Bunu elbette ki üretici adına söylüyoruz.

Niye böyle oldu?

2014 sezonu fındık ilkbahar’da don olayına yakalanınca verim düştü.

Verimin düşmesiyle serbest piyasada fiyat artı.

2014 yılı içinde fındık fiyatının üretici adına altın dönem olduğunu söyleyebiliriz.

2015 yılı fındık rekoltesi üzerine tahminler üreticinin kafasını karıştırdı.

Bir önceki yıl gibi rekoltenin düşük olacağını tahmin eden üretici bir ara 13 TL’nin üzerine fiyat çıkmasına rağmen fındığını satmadı.

2015’te fındık alım sezonu açıldıktan sonra fındık satmada üreticinin nazlanması yüzünden fiyat önemli ölçüde arttı, geçen yılın rekoruna koştu.

Buna rağmen fındığını satmayıp yılbaşını veya Şubat ayını bekleyen çok sayıda üretici var, fındığını satmayıp bekletiyor.

Yılbaşı geçti, fındık fiyatı daha da dip yaptı.

Şubat ayında fiyatın yükselmesini bekleyen çok sayıda üretici var, şubat’ta fiyat yükselecek o zaman satacağım diyorlar.

Uzmanlara soruyoruz Şubat’ta fındık fiyatının artması için hiçbir neden ortada gözükmüyor.

Tek bir şart var fındığını satmayıp bekleten üretici kesimi için.

Nisan ayında muhtemelen yeni mahsulün rekolte tahmini.

2016 yılının rekolte tahmini düşükse, eldeki fındık para edecek demektir.

Yok eğer, 2016’nın rekoltesi de 2015 gibi 700 bin tonun üzerinde gerçekleşirse, fındığını satmayıp saklayan üretici mağdur olacak.

Türk fındığının piyasasının özeti şu:

Rekolte yüksek olursa, üreticinin fındığı kilo başına fazla para etmiyor.

Rekolte düşük olursa, üreticinin fındığı serbest piyasada yükseliyor.

Kaldı ki, ABD, Gürcistan ve Azarbeycan’da fındık ihraç eden ülkeler arasına girmiş ve bu ülkeler Türkiye’den daha ucuza fındık satıyor Avrupalı tüccarlara.

Dolayısıyla Avrupalı tüccarlar önce bu ülkelerin fındığını ucuza satın alıyor, kalan ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılıyorlar.

Ne çıkarsa bahtımıza!

Salih Çamoğlu / Yazar

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
azad
azad
24 Şubat 2017 23:43

fındık üreticisini üzen ve üreticiye sahip çıkmayan hükümete de fındık üreticisi nasıl fiyatlarına şaşırıyorsa vatandaşında referandumda şaşırtacak bir tepkisini olacağını unutmayın

mehmet
mehmet
1 Şubat 2016 16:12

2015fındık rekoltesi 700 000 ton diye yazılmış tüm hesaplamalar 500 550 000 ton iken siz 700 000 tonu nereden çıakrttınız bunu açıuklayabilirmisiniz sayın çok bilmiş bey

emre
emre
26 Ocak 2016 15:20

Burdan sunu iza etmek gerekiyor herkz bi yorum yapio bu ulkenin kalitesini yakalayan varsa hc beklemeden alsinlar findik turkiyede yetisir turkiyeden alinir dis ulkelerin findiginda kalite denen bise yok kullanilmiyo bile dis ulkenin en iyisi bizim curuk findiktan bile kotu bunu herkez biliyo saf ayagi yapipta milleti kandirmaya calismayin ureticiler olarak findigimizi satmiyoruz bu fiyata findik yok uretici artik boyle haberlere karni tok 2 yil sonra findik alamak icin kapi kapi dolasak bu milleti kandirip findigi elinden almaya calisan hak hukuk bilmezler sabirla bekliyoruz findigi kendimiz yeriz dagitiriz satmayiz acik net.

Fındık Market

Benzer Haberler