Pazartesi, Ekim 18, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık fiyatı düştü!

Serbest piyasada fındık fiyatları düştü. Güne 23.75’den başlayan fiyatlar 23.00’e kadar geriledi. Ordulu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 23 TL’ye düşen fiyatı tüccarın kapısından çekip paylaştı.

Google News

Son Dakika

Serbest piyasada fındık fiyatları düştü. Güne 23.75’den başlayan fiyatlar 23.00’e kadar geriledi. Ordulu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 23 TL’ye düşen fiyatı tüccarın kapısından çekip paylaştı.

Fındıkta kötü bir sezon yaşanıyor. Fındık fiyatları her geçen gün aşağı yönlü hareket ediyor. Konu hakkında konuşan Düzceli fındık üreticisi Uğur Çetin, devletin 27 TL taban fındık fiyatı açıklamasına rağmen, üreticilerin fındığını 23 liradan satabildiklerini ifade etti.

“BİRİLERİ DEVLETE KAFA TUTUYOR”

Fındık sezonunun kötü geçtiğini belirten Uğur Çetin, “Ya TMO alımı düzgün yapamıyor yada birileri devlete kafa tutuyor” ifadelerini kullandı. Çetin, “Taban fiyatı açıklanıp da onun altında satılan tek ürün fındıktır sanırım. Üreticiyi tüccara mecbur eden sistem bir an önce ortadan kalkmalıdır” dedi.

“TMO YÖNTEM DEĞİŞTİRMELİ”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce kota sınırını ortadan kaldırıp fındık alımını hızlandırması gerektiğini vurgulayan Çetin, “Müracaat edene 3-5 gün içinde çözüm sunulmalıdır. Böyle 3-5 hafta sonraya gün verip, 10 ton fındığı olan üreticinin sadece 5 ton ürününü alıp, geriye kalan 5 tonunu kime verirsen ver demeye getirirse, bir de üstüne aldığı fındığın ödemesini alım yaptıktan 1 hafta sonra yaparsa buna üretici dayanamaz. Çünkü üretici borçlu. Üretici fındığını satacak, parasını alıp çocuğunun okul masrafını karşılayacak, gübre parası, işçi parası verecek, kredi ödemesini yapacak” dedi.

FERRERO FINDIK ALIMINI DURDURDU

Tekel firma Ferrero’nun alımı durdurması sebebiyle fiyatların daha da aşağıya gelmesinden endişe duyduklarını ifade eden Çetin, “Ülkenin en büyük ihraç ürünü olan fındık fiyatıyla ilgili üreticinin bu sıkıntıları bir an önce çözülmelidir” diye konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler