fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık Fiyatı 35 TL Olmalıydı

Ordu Fatsa ilçesinde fındık ihracatı yapan Yaylak Fındık fabrikası yöneticisi ve sahibi Çağatay Yaylak çok önemli açıklamalarda bulundu.

Google News

Son Dakika

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

Üretici Kaybetti Tekel Kazandı!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Fındıkta uluslararası tekeller fiyata müdahale ediyor. Bu oyun bozulmalı 27’TL den satılan fındık...

Fındık Üreticileri Mutlu!

Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Öngen, geçen hafta etkili olan kar yağışının, fındıktaki verimin yükselmesini sağlayacağını dile getirdi. Kumru Ziraat...

Açıklamasında Yaylak; “Dolardaki yükselişin ardından fındığın yaklaşık 35 lira civarında satılması gerekiyor. Ancak, şu an 22,50-23,00 TL civarında alıcı buluyor. Fındık fiyatlarının bu seviyelere düşürülmesi demek manipülasyonun eseri olabilir.” dedi.

Manipülasyon Şüphesi Spekülasyon Değil

Fındık fiyatlarında ortaya çıkan son zamanlardaki düşüş üreticiyi olduğu kadar tüccarı da kara kara düşündürüyor. Karadeniz Bölgesinin en çok katma değer getiren ürünlerinden birisi fındıkta, yaşanan fiyat belirsizliği sektörde endişe oluşturuyor. Serbest piyasada fındık fiyatı 25-26 TL’ye kadar yükselmişti, ancak hiç bir sebep yokken bu günlerde  22,50-23,00 TL’den satılıyor. Yaylak sözlerinde fındık fiyatlarının gevşek seyretmesinin manipülasyondan kaynaklandığı belirtiliyor.

Fındık Fiyatı 35 TL Olmalıydı

Çağatay Yaylak sözlerine;  “Şu anda fındık piyasası çok durgun, talep yok, depolar fındıkla dolu. Fındık fiyatlarının tekrar artacağını düşünen üretici de haklı olarak elindeki fındığı satmıyor. Şu anda dolardaki kur farkından dolayı yaklaşık 35 lira civarında satılması gerekiyordu. Devletin TMO aracılığıyla işin içinde olması fındığımıza her zaman değer katacaktır ” dedi.

Fındık Değerini Bulmazsa Göç Daha da Artar

Çağatay Yaylak; “Bölgenin en önemli geçim kaynağı fındık. Tabi fındık değerini bulmayıp istenilen fiyata satılamayınca vatandaşlarımız geçimini sağlamak için göç etmek zorunda kalıyor. Farklı illere veya yurt dışına çalışmaya gidiyorlar. Fındık sadece Karadenizli için değil ülkemiz için de milli ve önemli bir ürün. TMO fındık almaya devam etmeli ve fındık alım fiyatını üreticinin her zaman lehine tutmalıdır. 8 milyon üreticinin geçim kaynağıdır fındık. Geçici çözümler yerine her zaman kalıcı çözümler sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa
27 Kasım 2020 17:45

Niye olmadı madem olacaktida herşey günlük zam geliyor yazlık gübre 65 binden 100 lira olmuş kışlık 140 herşey yukarı doğru giderken fındık aşağı düşüyor hep üreticiden ucuza alıp yeme pesindeler temosu felan hepsi şirket olmuşlar tüccar felan olan garibim üreticiye uyor Allah yedirmeyin bu milletin hakkını yiyene

Alexsdre ivanov
Alexsdre ivanov
27 Kasım 2020 14:41

Yayla findik …
ya milletin emanetini satip dusecegini bile bile sahte ümit veriyorsun…
Yada cok kredi kullandin kuyruk acın çok fazla…
Yoksa kimse kimse icin konusmaz menfaat dunyasi…

Fatih
Fatih
27 Kasım 2020 12:21

Milyar dolarlar kazandıran fındığın sahibi yok.
1 2 kişi toplanip fiyati şöyle yapalım diyor ve yapıyorlar.
Devletin bu işe el atması lazım…

Adem
Adem
26 Kasım 2020 23:38

Fındık fiyatını tek bir kişinin insifiyatina bırakırsan sonuç bu olur, değişmez. Adamın rakibi yok. Neden fiyat artırsın KERİZMİ.

Fındık Market

Benzer Haberler