Pazartesi, Şubat 6, 2023
8.4 C
Istanbul

Fındık değer kaybediyor! Fındık eridi…

Ordulu Fındık Tüccarı Yılmaz Bindaş, iç fındık fiyatlarının geçen yıla göre düşük olduğunu belirterek, “Dünyada her şeyin fiyatı uçuyor bizim fındık değer kaybediyor. Karadeniz’in altın ürünü maalesef tekelcilerin oyununa kurban gidiyor” dedi.

Google News

Son Dakika

Ordulu Fındık Tüccarı Yılmaz Bindaş, iç fındık fiyatlarının geçen yıla göre düşük olduğunu belirterek, “Dünyada her şeyin fiyatı uçuyor bizim fındık değer kaybediyor. Karadeniz’in altın ürünü maalesef tekelcilerin oyununa kurban gidiyor” dedi.

Fındık piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bindaş Fındık Sahibi Yılmaz Bindaş şunları söyledi;

“KİB(Karadeniz İhracatçılar Birliği) verilerine göre 01/09/2022-20/11/2022 tarihleri arasında kayıtlara geçen Türkiye fındık ihracatı, 80.5 bin ton iç fındık karşılığı 405 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Yani iç fındığın kilogramı ortalama 5,04 USD den ihraç edilmiş geçen yıl bu rakamlar 6,5-5,8 USD aralıklarında seyrediyordu. Dünyada her şeyin fiyatı uçuyor bizim fındık değer kaybediyor. Karadeniz’in altın ürünü maalesef tekelcilerin oyununa kurban gidiyor.

Fındık hasat sezonu sona erdi. Birtakım oyunlarla arzın fazla olduğu harman döneminde monopol firma kendi belirlediği firmalarla depolarını doldurmaya çalıştı. Fakat TMO’nun piyasada olması rahat hareket etmesini engelledi. Şimdi ise talep konuşuyor piyasa daraldı. Talep var ama arz yok. İster istemez fiyat ayaklandı. Olan acelecilere ve borçluya oldu. Bir süre sonra fındığı TMO’ya verenlerde hayıflanmaya başlayacak.

Tarihinde kentali 1200-1400 USD, kg’si ise 12-14 USD rakamları gören iç fındık, 5 dolara satılıyor.  Bu fiyatlara fındık satılır mı? İç piyasada kabuklu fındıkta ise bugünkü fiyatlarla 46-47 tl seviyelerinde satılan %50 randıman fındık, 2,5 USD seviyelerindedir. 7 USD’lik tarihi sevilerinin üçte bir civarında bu fiyatlar, kelepir bir fiyattır.

Piyasa artık sıkıştı. TMO’nun piyasadan 200 bin tona yakın fındık aldığı söyleniyor ve halen almaya devam ediyor. Haftalık ortalama 7 bin ton iç fındık ihracat için lazım. Bu da yıllık bazda 730 bin ton kabuklu fındık demek rakamları analiz edersek ihracatçı her zaman olduğu gibi TMO’nun kapısına dayanmak zorunda kalacak.

Geride kalan fındık TL karşılığı tarihi rakamlara doğru yola çıktı. Gram fındığa bile sahip çıkın, monopol firma ve yandaşlarına malınızı bedavaya vermeyin her şeyin fiyatı uçtu.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Benzer Haberler