fbpx
Fındık Fındık Cinayetlerini Nasıl Önleyeceğiz? 3 ÇÖZÜM!

Fındık Cinayetlerini Nasıl Önleyeceğiz? 3 ÇÖZÜM!

Son olarak İkizce ilçesinde bir kişinin fındık bahçesi yüzünden öldürülmesini değerlendiren İkizce Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık, bu tür olayların önüne geçebilmek için eğitim seviyesinin yükseltilmesi, fındığın para etmesi ve arazinin daha fazla parçalanmasına imkan verilmemesi gerektiğini belirtti.

Önce İkizce’de sonra Ordu’da bu tür acı olayların önüne geçilebilmesi için üç şey yapılması gerektiğini ifade eden İkizce Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık, “İlki kültür ve eğitim seviyesinin yükseltilmesi gerekiyor. Bu işler cahillik yüzünden oluyor. Bunun cahillik dışında başka bir izahı olabilir mi? İnsan badece 1 fındık ocağı için katil olur mu? Olmaz ama çok yazık oluyor insanlara. Birbirlerinin açılarını paylaşacak inşalar birbirlerinin acısı oluyor. ” şeklinde konuştu.

GEÇİM SIKINTISI ARTINCA CİNAYETLER DE ARTIYOR

Bu tür olayların ikinci nedenin geçim sıkıntısı olduğunu aktaran İkizce Ziraat Odası Başkanı Çalık, “Geçim seviyemiz yüksek olsa da bu tür olaylar olmaz. Bize kişi başı gelir 10-12 bin dolar deniyor. Hani nerede bu gelir? Biz bunu göremiyoruz. Burada sadece bir fındık var. Sadece İkizce’de değil Karadeniz Bölgesinde biz fındığın gözüne bakıyoruz. Başka iş imkanları olsa, fındık değerinde bu tür cinayetler olmaz. Giden bakın bu tür cinayetlerin en azla olduğu yıllar fındığın en az para ettiği yıllardır. Yada en az olduğu yada hiç olmadığı yıllar fındığın para ettiği yıllardır. Fındık para etmeyince en yakınlar bile birbirine düşüyor.” diye konuştu.

FINDIK BAHÇELERİ BU KADAR ÇOK PARÇALANMAMALI

Bu tür cinayetlerin bir başka nedeninin arazi paylaşımı konusu olduğunu dile getiren İkizce Ziraat Odası Başkanı Çalık, “Hükümetin yeni çıkardığı arazi paylaşımı hayata geçirilmeli. Herkesin 2-3 dönüm fındık bahçesi olur mu? Olmaz, olmaması gerekir. Bu kadar çök bölünen arazide tarım olur mu? Olmaz. Çiftçilik olur mu? Olmaz. Bu kadar küçük arazide yapılan tarım ülkenin yüzünü güldürür mü? Güldürmez. Bir babadan kalan 50 dönüm yer 5 kişiye düşmemeli. O arazi bir kişiye düşmeli o da tarım yapmalı. Çiftçilik yapmalı.  Bu arazi paylaşımı devlet tarafından derhal hayata geçirilmeli. Bu yapılmaz ise bu cinayetler devam eder. Biz de dışarıdan saman et almaya devam ederiz.” şeklinde konuştu.

CENAZEYE GİTMEKLE HAPİSHANEYE ATMATKLA GÖREVİMİZ BİTMİYOR

Bu durumu bir sosyal sorun olarak gördüğünü ifade eden Çalık, sözlerini şöyle bitirdi: “Geçim derdi olunca insanlar da cinnet geçiriyor. Adamın evinde huzuru olsa, sabah giderken eşi uğurlasa aksam geldiğinde güler yüzle karşılaşa çoluğunun çocuğunun okul masrafını karşılayabilse düğününü derneğini yapabilse bu tür cinayetler olur mu? Olmaz. Ben bunu gezim seviyesinin düşmesine bağlıyorum. Böyle bir olay olduğunda biz birini toprağa diğerini cezaevine koyuyoruz ama görevimiz bitmiyor. Hata bana göre bizim asıl görevimiz bu işler olmadan önce başlıyor. Ama kimse bu görevini yerine getirmiyor.”

 

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

12 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Şahin
Mustafa Şahin
19 Mayıs 2020 13:07

Asıl sorun toprak koruma yasası ile hak sahiplerinin müşterek kalmasıdır. Kaç metrekare olursa olsun herkesin müstakil tapulu olsun. Fındık arazisi ile ova arazisini bir tutmak yanlış.Bir kulübe yeri kadarda olsa kendi adına olursa sorun olmaz.Artık zaten araziler hobi bahçesine dönüştü. Yaşlılar ancak köyde kalıyor.Hayvan bakan yok. Millet fındıklamı geçiniyor sanki.Artık yazlık gibi kullanıyor.

Ercan Göçen
19 Mayıs 2020 10:01

Bir köy sadece fındık için kavga cıkmıyor işin içine başka menfaatlardan oluyor meselâ bir baba coçuklarını birbirin ayrıcalıklar yaptıkca böyle olaylarla karşılaşılıyor

Ayhan
Ayhan
19 Mayıs 2020 08:21

EĞER MİRAS PAYLAŞIMINI EŞİT YAPMAZSANIZ O ZAMAN CİNAYET SEBEBİ OLABİLİR… Sayın Başkanım Siz Almanya da ya da Hollanda da mı Başkanlık yapıyorsunuz.Ölüm hak miras helaldir.Bahçe bölünecekse bölünecek.Bahçe 50 dönümden değil 5 ocaktanda oluşabilir.Mirascı başına 1 ocak dahi düşecekse o mirascının hakkıdır.Devlet burada hiç kimseyi mağdue etmemelidir.Kusura bakmayın ama bende Orduluyum köyde oturan ya da biraz yüzsüz olan kendisini tek başına hak sahibi zannediyor.Ne hukuken ne de.dinen böyle bir şey yok.Orduda yer kavgaları ve haksızlar tavan yapmış durumda.Bir ocak fındık için kardeş kardeşe düşman oluyor akrabalıklar bitiyor.Benim babam rahmetli oldu gitti bir fındık ocağı dahi olmadı küçük amcamın ikiyüzlülüğü yüzünden hakkı olan mirası alamadığı gibi bir halamın açtığı dava yüzünden borçlu duruma düştü.1993 den beri dava sürüyor.Bu süreçte babam küçük amcama inandığı için hiç mahkemeye girmedi.Bu yüzden de borrçlu duruma düştü.Dava hala Yargıtayda borç babamdan bana miras kaldı.Babam 15 yaşında köyden ayrılmış terzilik yaptı.Samsunda 50 metre kare tek katlı bir evi var ev 60 yıllık.Babam İlkıkylu dışardan bitirdi.Küçük amcam üniversite mezunu matematik öğretmeni .Öğretmenlik yaparkende köyde durdu.Orduda 4 dairesi ve arabası var.Allah daha çok versin.Aile dışından kimsenin malını çalmadı bunlar öğrermenlik maaşı ilede olmadığına göre sizce nasıl olmuş olabilir.Babamın cenazesine halam gelemedi,küçük amcamda aynı gün geldi gitti.Amca baba yarısıdır ama çok soğuduk.Düşüncelerinize saygı duyuyorum ama asıl sizin öneriniz cinayetleri artırır.Memleketimizin cahilinden okumuşunun bir farkı yok. Miras Yüzünden babası ve kendisi mağdur edilniş bir hemşehriniz..

Veysel ÇALIK
Veysel ÇALIK
18 Mayıs 2020 21:21

Sayın Başkan bir babanın 50 dönüm arazisi var beş te evladı var içlerinden birine bu arazi senin diyeceksin diğerleri para alsın buralardan defolsun gitsin diyeceksin. Eee sonra sonrası malum cinayet. Başkan sen şaka mı yapıyorsun. Devlet böyle bir kanun çıkarmış ama yznlış yapmış uygulanamaz. Uygulanamaz Bu cinayetl önlemek değil Cinayetlere davetiye çıkarmaktır. Sen beni babamın köyünden arazisinden devlet olarak çıkarma hakkın yok. Kardeşi kardeşe düşman yapmak derler buna

Keran
Keran
18 Mayıs 2020 17:05

Bu tip kişileri ciftciilikten men edeceksin. Bunlar eğitimden de alamazlar.

Durmuş
Durmuş
18 Mayıs 2020 10:18

Miras helaldir. Zaten bahçe küçülünce yetmiceği için hak sahibi diğerine satış yapıyor. Yada bir bahçeyi bir kardeş diğerini öbür kardeş alıyor. Yeri geldi 5 dönüm yer bile doğal yaşamda tavuk bak bostan yap meyve sebze ek karnın doyacak kadar geçinirsin. Nedir yok elli dönümü bir kişiye kalsın. Bir evin damin beş dönüm arazin aç koymaz. Zenginde yapmaz.

Leman
Leman
18 Mayıs 2020 10:12

Fındık bahçesi için miras sınır kavkasında kim cinayet işlerse o bahçeye devlet el koysun kimse bir ocak için cinayet işlemez. Sonunda hepsi gidecek elinden bilirse biter sorun.

Yakup
Yakup
17 Mayıs 2020 23:56

Bence derhal d adamın 1 dönümde olsa tapulu olsun devlet herkse tapusunu versin olay biter

Bahtiyar Kara
17 Mayıs 2020 20:27

Bir kök fındık ocağı bile üretici için çok değerli ki uğruna cinayet işleniyor

Bahtiyar Kara
17 Mayıs 2020 20:25

50 dönüm bir kişinin olursa diğer dört kişi ne yapacak 2 dönüm 3 dönüm fındık bahçesi olmaz diyorsun Milletin kaç dönüm fındık bahçesi olacağına siz mi karar vereceksiniz Atadan babadan kaç dönüm düşerse ona razıyız

Murat Özdemir
17 Mayıs 2020 12:59

NPK ‘ bırakın gülleci bulamacı na dönüş yapın hayvansal gübre kullanın yeterlidir.

Metin
Metin
18 Mayıs 2020 15:20
Reply to  Murat Özdemir

Bahçe 5 bölünmesin diyoda deyirleri o babanın evladı değilmi milletin malına gözünuz dönmüş işiniz ortalığı karıştırmak kimse kimseyi 1 Ocak için oldurmez

0 0 vote
Article Rating
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x