Salı, Ekim 4, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındık bahçesine hibe programı başladı!

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında uygulanan "Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi" çerçevesinde yaşlı ve verimden düşmüş bahçelerin bakımına hibe desteği verilecek.

Google News

Son Dakika

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında uygulanan “Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi” çerçevesinde yaşlı ve verimden düşmüş bahçelerin bakımına hibe desteği verilecek.

Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan açıklamada; “Bakanlığımız Bitkisel üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında uygulanan “Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi” çerçevesinde yaşlı ve verimden düşmüş 50 dekar fındık bahçesinde gençleştirme ve yenileme çalışmaları yaparak hem verim ve kalite artışı sağlanacak hem de fındık tarımında örnek modern bahçeler tesis edilmiş olacaktır. Başvurular İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacaktır.

Başvuru Esnasında Sunulacak Belgeler;

EK-1 Başvuru Formu

Kimlik Fotokopisi

Arazi Mülkiyet Belgesi (Tapu Kaydı)

Açık Rıza Onayı

Başvuru Sahipleri İle İlgili Özel Hususlar;

Proje, en az 3 dekar büyüklüğündeki fındık bahçelerinin sökülüp, teraslama yapıldıktan sonra uygun fındık çeşitleri ile yenilenmesi sürecini kapsar.

Yenilenecek bahçenin başvuru sahibine ait olması gerekir. Kiralık arazide yatırım yapacak olanlar için ise kiralama süresi en az 2027 yılı Aralık ayına kadar devam etmelidir. (Arazi durumunu gösterir tapu kaydı veya kiralama belgesi başvuru esnasında sunulacaktır)

Bahçelerin örnek teşkil etmesi açısından çevrede görünür bir konumda olması tercih edilir.

Başvuru sahibi Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ye kayıtlı olmak zorundadır. ÇKS’ye kayıtlı olmayan kişiler projeden faydalanamayacaktır. Projeden faydalanmak isteyenlerin güncel ÇKS Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Projeden faydalanmak için arazi kiralamış olanların kiraladıkları arazileri ÇKS sisteminde de üzerlerine almaları gerekmektedir. (Güncel ÇKS Belgesi hibe sözleşmesi imzalanmadan önce sunulmak zorundadır)

Başvurular bizzat yapılacak olup, kadınlar öncelikli olacaklardır.

Projeden faydalanmak isteyen kişilerin bu faaliyeti en az 5 yıl boyunca sürdürmeyi taahhüt etmesi gerekmektedir.” denildi.

Hobi Olarak Başladığı Tavukc...
Hobi Olarak Başladığı Tavukçuluk Ek Gelir Kapısı Oldu
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler