fbpx
Fındık Fındık Bahçelerinin Davullu Muhafızları

Fındık Bahçelerinin Davullu Muhafızları

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde fındık üreticiliği yapılan köylerde yaşayan gençler, ürünlerini yabani hayvanlardan korumak için geceleri davul çalarak nöbet tutuyor. Fındık üreticisi Soner Uslu, yabani hayvanlardan bahçelerini korumak için bu işi yaptıklarını ve hayvanlara zarar gelmemesini istedikleri için de bu geleneği uyguladıklarını bildirdi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde fındık üretimi yapılan köylerde yaşayan gençler, geceleri davul çalarak tuttukları nöbetle ürünlerini yabani hayvanlardan koruyor. Geçimlerini büyük oranda fındık üretiminden sağlayan Akçakocalı üreticiler, zaman zaman ayı ve domuz gibi yabani hayvanların bahçelerine zarar vermesi nedeniyle ürün kaybı yaşıyor. Bunun önüne geçebilmek amacıyla Altunçay köyünde yaşayan üreticiler, büyüklerinden öğrendikleri teknikleri kullanarak her yıl köyün gençlerinden oluşan bir grubu “davul nöbetçisi” olarak belirliyor. Gençler, geceleri ürünlerini yabani hayvanlardan korumak için davul çalarak nöbet tutuyor.

Bu Bir Gelenek

Fındık üreticisi Soner Uslu yaptığı açıklamada, arkadaşlarıyla gece boyunca davul çalarak yabani hayvanların bahçeye girmesine engel olduklarını belirtti. Ailesinin ve kendisinin geçimini büyük oranda fındıktan sağladığını bildiren Uslu, “Yabani hayvanlar fındık bahçelerini talan ediyor. Bu hayvanlar taze fındığı çok seviyor. Köyde her yıl gençlerden oluşan bir ekip kuruluyor ve düzenli olarak belirli saatlerde davul çalınıyor. Hasat zamanı başlıyor. Ayı, domuz gibi yabani hayvanlardan bahçelerimizi korumak için bu işi yapıyoruz. Hayvanlara zarar gelmemesini istediğimiz için bu geleneği uyguluyoruz.” dedi.

Bu tekniğin geçmişten bugüne aktarıldığının altını çizen Uslu, “Bu geleneği dedelerimizden babalarımız, babalarımızdan ise biz aldık. İnşallah bizden de çocuklarımız alacak. Köyde yaşayan her genç bu nöbeti tutmuştur. Sıra bizde, biz de bizden sonra yetişen gençlere devredeceğiz. Köyün gençleriyle nöbet tutuyoruz. Burada herkes birbirinin bahçesine gidiyor. Bahçenin içinde tur atıyoruz, davul çalıyoruz. Hayvanlara zarar gelmeden onları göndermeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments