fbpx
Fındık Fındık Bahçeleri Yenilenmeli Mi?

Fındık Bahçeleri Yenilenmeli Mi?

Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Türkmen yaptığı açıklamada,Giresun’da asırlık fındık bahçeleri bulunduğunu, bunların önemli bir kısmının ekonomik ömrünü tamamladığını ifade etti. 

Türkmen, kentteki fındık bahçelerinin büyük kısmının ekonomik ömrünü tamamladığını belirterek, “Verim ve kalitenin artırılmasının yanı sıra zararlılarla mücadele ve hastalıklara karşı fındık bahçelerinin yenilenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Yaşlanan araziler nedeniyle verim ve kalitede düşüş yaşandığını belirten Türkmen, bahçelerin gençleştirilmesinin zaruri hale geldiğini bildirdi.

Fındığın ülke ve bölge ekonomisi için önemli olduğunu söyleyen Türkmen, “Bahçelerimiz yaşlı, bir asırlık bahçelerimiz var. Büyük kısmı ekonomik ömrünü tamamladı. Verim ve kalitenin artırılmasının yanı sıra zararlılarla mücadele ve hastalıklara karşı fındık bahçelerinin yenilenmesi gerekiyor. Bunun için devlet tarafından çiftçilerimize doğrudan gelir desteği gibi kaynak sağlanmalı.” şeklinde konuştu.

Fındık tarımının daha profesyonelce yapılmasına ihtiyaç olduğunu da vurgulayan Türkmen, çiftçilere ekolojik üretime yönelmeleri için öneride bulundu.

Türkmen, şu ifadelere yer verdi:

“Bahçeleri ayıklıyor, temizliyoruz. Üretici temizliyor dalları ama bahçede bırakıyor. O fındık dalının içinde böcek halen duruyor. Orada beslenmeye devam ediyor. Bunların yakılması ve bahçeden çıkarılması lazım. Vatandaş, mücadele yaptığını sanıyor ama aslında yapmıyor.”

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir