fbpx
Fındık Yıldırım' dan Fındık Açıklaması!

Yıldırım’ dan Fındık Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Temmuz’da kilo başına 17 lira olarak açıklanan kabuklu fındık alım fiyatı, piyasada yapılan spekülatif söylemlerle 13.5 liraya kadar düştü.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticiye 11.2 milyon lira ödeme yapması ile fiyat 14 liraya çıktı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TMO’nun fındık alım fiyatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Geçen yıl 27 Ekim’de 2018 ürünü kabuklu fındık fiyatı Giresun kalite için kilo başına 14 lira 50 kuruş, Levant kalite fındığın kilosu 14 lira, sivri ve diğer fındıkların kilosu ise 13 lira olarak duyurulmuştu.

TMO da 1 Kasım itibariyle alımlara başlamıştı. Bu yıl ise açıklamaya rağmen, yaratılan manipülasyon ortamı fiyatları aşağı çekti.

Bu yıl fındık hasadı başlamadan önce 26 Temmuz 2019 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından fındık alım fiyatı Giresun Kalite fındık için kilo başına 17 lira, Levant fındık için 16.5 lira, sivri ve diğer fındıklar için kilo başına 15 lira 50 kuruş olarak açıklandı.

Açıklanan fiyat üreticiler tarafından büyük oranda benimsendi. En azından.çok büyük itirazlar gelmedi.

Fakat, tüccar bu fiyattan pek memnun kalmadı. Onların beklediği fiyat 15 liranın altıydı. Ferrero’nun alım fiyatı 15.75 Fındıkta en büyük alıcı konumundaki Ferrero, 2019 ürünü fındık alım fiyatını kilo başına 15 lira 75 kuruş olarak açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fiyatı hasattan önce ve 17 lira olarak açıklaması Ferrero’nun fiyatını yükseltti.

TMO hazırlıklarını yaptı, alım kriterlerini belirledi ve 21 Ağustos itibariyle fındık alımına başladı. Alımlar devam ederken bazı tüccarlar fiyatı düşürmek için spekülatif haberler yaymaya başladı.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre; İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalıştığını bildirerek üreticinin manava,tüccara fındık vermemesi gerektiğini vurguladı.

Gören piyasadaki son gelişmeler şu şekilde değerlendirildi:

Ofis kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Eleştirilebilir. Ödemelerin 20 günde değil, daha erken yapılması gerektiği söylenebilir.

Fakat, siyasilerin “randevu vermiyor” gibi söylemleri üreticiyi yanlış yönlendiriyor ve üreticiye zarar veriyor. Üreticinin de artık uyanması lazım. Bir masa bir kasa yılbaşından başlayarak üreticiyi borçlandıran ve sonra da elindeki fındığı ucuza alan tüccara karşı uyanık olmalı.Bunlar tüccar değil.tefeci.

Mâliyenin bunları denetlemesi gerekir. Ben artık manavdan,tüccardan fındık almıyorum. Doğrudan fabrikadan alıp ihraç ediyorum.

Çünkü ihracatçı manavın oyuncağı yapıldı.Adamlar oturduğu yerden üreticiden de ihracatçıdan da daha çok kazanıyor. Biz milyonlarca lira yatırım yapıyoruz.üretici bir yıl emek veriyor.manav ve tüccar hiç bir şey yapmadan daha çok kazanıyor. Bu sistemin değişmesi lazım.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir