Pazartesi, Şubat 6, 2023
8.4 C
Istanbul

Fındık 60 TL’ye yükselebilir! Önemli açıklama

Ordu Ünye Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, A 52 TV mikrofonlarına fındığın son durumunu açıkladı.

Google News

Son Dakika

Ordu Ünye Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, A 52 TV mikrofonlarına fındığın son durumunu açıkladı.

Fındığın sıkıntılı bir süreçten geçebileceğini belirten Arzanoğlu, bunun sebebinin püskül dökülmesi ile bağlantılı olduğunu dile getirdi. Noel tatilin bitmesi ile fındık piyasasının canlanacağını dile getiren Arzanoğlu, fındığın istediği değeri bulamadığını söyledi.

Kar yağışının fındık mahsülünün gelişimine olumlu etki edeceğini belirten Arzanoğlu şunları söyledi;

“FINDIK SENEDE 15 GÜN UYUR”

“Genelde fındıkla uğraşan kişilerin bir sözü vardır. Fındığın senede 15 gün uyuduğunu söylerler. Bahsettikleri günlerde yılbaşı ve sonrasında yaşadığımız günlere denk geliyor. Püsküllerde bir dökülme olduğu söyleniyor. Perşembe Ziraat Odası Başkanımız püsküllerde dökülmenin ileriye yönelik sıkıntılı bir durum yaratacağını söylemişti.”

“FINDIKTA TOMURCUKLAR AÇACAK”

“Fındıkta 1 Ay gibi bir süreçte tomurcuklar açacak. Püskül varsa rüzgar esip döllenme gerçekleşecek. Böylelikle yeni fındık mahsulü ortaya çıkacak. Püsküllerin dökülmesi fındığın oluşumuna etki eden bir süreç.  Tabi bu olmasın istiyoruz. Mahsulümüzün bol ve bereketli olmasını istiyoruz. Her 10 senede bir fındıkta sıkıntı olabiliyor. Eğer böyle bir sıkıntı olursa fındık fiyatının önüne alamayız.”

KAR VE FINDIK

“İleriye doğru bu sıkıntı baş ağrıtacak gibi gözüküyor. Fındığın bu hafta ki fiyatımıza baktığımızda 55 TL olarak piyasada yerini alıyor.  Ayın 15’inde Avrupa’nın noel tatili bitiyor. Bu hareketle fındığımızın toparlayacağını düşünüyoruz. 60 Lira bu süreç bazında uzak bir rakam değil. Baktığınızda 60 Lira 3 dolara eşit. Kuruyemişçilere baktığımızda en uygun ürün yine fındık. Argelerimiz iyi çalışmalar yapabilseydi fındığımızın durumunun çok farklı olacağını düşünüyorum. Beklentimiz Kar yağışı. Yağışın fındık mahsulüne olumlu bir etki yaratacağını düşünüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Benzer Haberler